50 najlepszych produktów technologicznych wszech czasów

Co mają wspólnego Beatlesi, Obywatel Kane, Muhammad Ali? Przez wielu uważani są za najlepszych w swojej dziedzinie. Ta sama zasada obowiązuje w dziedzinie technologii. Co jest najlepszym produktem technologicznym epoki cyfrowej? Co powoduje, że jakiś produkt uznamy za najlepszy? Przede wszystkim musi być to produkt wysokiej jakości. Nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda wzięli na swoje barki trud utworzenia listy najważniejszych produktów technologicznych wszech czasów. Od przełomowego sprzętu po niezwykłe oprogramowanie - przypominamy produkty, które na zawsze zmieniły technologię i nasze życie.

50 najlepszych produktów technologicznych wszech czasów
Po rozważeniu setek kandydatów i wielogodzinnych debatach zespół PC World wybrał 50 najlepszych produktów technologicznych. Braliśmy pod uwagę tylko to, co pojawiło się w epoce komputerów osobistych, więc na naszej liście nie znajdziecie ani odziarniarki bawełny, ani radia. Zamiast tego spotkacie wiele przedmiotów których sami używaliście, a może nawet używacie nadal.

Ach, no tak... Możecie pomyśleć, że głupio wybraliśmy. Że nie uwzględniliśmy wielu ważnych rzeczy. Prosimy, nie krępujcie się - wszelkie opinie prosimy wpisywać w komentarzach.

1. Netscape Navigator (1994)

Marc Andreessen mógł wiedzieć w co się pakuje gdy w National Center for Supercomputer Applications pracował nad przeglądarką Mosaic, ale gdy kończył college i zadał się z gośćmi z Doliny Krzemowej na pewno nie wiedział, że zaczyna się epoka Internetu. W 1994 roku Andreessen założył Netscape Communications i zaoferował światu przeglądarkę Navigator, która opierała się na Mosaicu. Dzięki temu HTML-a mogli poznać nie tylko użytkownicy sieci akademickich. Od tej pory wszystko się zmieniło.

50 najlepszych produktów technologicznych wszech czasów

Netscape Navigator

Netscape stał się powodem, dla którego ludzie zaczęli spędzać w Sieci całe godziny i przyczynił się do niezwykłej popularności niektórych witryn. Stał się też powodem wytoczenia przez amerykański Departament Sprawiedliwości sprawy Microsoftowi, który włączył Internet Explorera do systemu Windows. Za oficjalny początek ery dotkomów uważa się 9 sierpnia 1995 roku - dzień giełdowego debiutu Netscape'a.

Niestety przeglądarka nie nadążała za swoimi czasami i w późnych latach 90. utraciła rynek na rzecz Internet Explorera. Wciąż istnieje i jest rozwijana (jej właścicielem jest AOL), ale zupełnie nie liczy się na rynku. Mimo to, jej wpływ wciąż widać w Sieci. Fragmenty jej pierwotnego kodu znajdziemy niemal w każdej innej przeglądarce, od Firefoksa po Internet Explorera.

Wystarczy nacisnąć Pomoc/Internet Explorer - Informacje by się o tym przekonać. A tym, którzy chcą przypomnieć sobie stare dobre czasy i obejrzeć wirtualny świat za pomocą Netscape'a polecamy wizytę w Archiwum Przeglądarki Netscape.