50 % pirackich kopii Visty to malware

Firma DriveSentry ostrzega przed pobieraniem rzekomych darmowych kopii systemu operacyjnego Windows Vista z Internetu, dowodząc, iż połowa z nich zawiera złośliwe i groźne oprogramowanie.

Jak przekonują przedstawiciele spółki, zapowiadana na koniec stycznia br. premiera najnowszego OS-a Microsoftu jest wyśmienitą okazją dla twórców złośliwego oprogramowania, którzy zasypują fora internetowe i listy dyskusyjne ofertami "zcrackowanych" kopii Visty do pobrania. Systemy te rzekomo mają być pozbawione opcji aktywacji, co pozwoliłoby ich posiadaczom na nieograniczone korzystanie z systemu.

Pirackie Windows - tylko dla ryzykantów

Na każde 10 aplikacji będących w posiadaniu statystycznego użytkownika komputera w Polsce 6 pochodzi z nielegalnego źródła - według firmy badawczej IDC współczynnik piractwa oprogramowania w naszym kraju wynosi bowiem właśnie 59 %. Ta sama firma w innym, zaprezentowanym swego czasu badaniu, dowodzi, że pozyskując aplikacje z nieautoryzowanych źródeł użytkownicy narażają na szwank stabilność i bezpieczeństwo swoich komputerów. Można nawet uznać, iż raportowi przyświeca hasło: "Jeśli nie chcesz porzucić piractwa dla nas, przynajmniej zrób to dla siebie".

Czytaj więcej

Pracownicy DriveSentry przeanalizowali oferowane w ten sposób wersje Visty. Okazuje się, że połowa z pobranych plików zawierała pewne "dodatki" - keyloggery oraz oprogramowanie szpiegujące. Uznali oni również za niebezpieczne dostępny w Internecie crack dla Visty o nazwie "Windows Vista All Versions Activation 21.11.06", który w rzeczywistości jest trojanem.

"Wysokie ceny oprogramowania to iluzja"

W Polsce panuje przyzwolenie na kradzież własności intelektualnej, a wielu użytkowników usprawiedliwia użycie "piratów" wysokimi cenami legalnych kopii. Szczególnie ciekawa w tym kontekście wydaje się dwuznaczność postawy społecznej dopuszczającej kradzież własności intelektualnej, a jednocześnie piętnującej zawiadamianie o naruszeniu praw autorskich (niezależnie od wysokości nagrody pieniężnej bądź jej braku). Wysokie ceny oprogramowania to również iluzja: "Ci, którzy mówią, że programy Microsoftu są bardzo drogie, zapytani o cenę systemu operacyjnego, nie potrafią jej podać. To świadczy o tym, że wiele osób powtarza jedynie pewne slogany, nie mając pojęcia o czym mówią", podsumowuje Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA Polska.

Czytaj więcej

Wyniki badań DriveSentry korespondują z ogłoszonym w ubiegłym roku raportem Microsoftu, dotyczącym skali użycia nielegalnych kopii systemu operacyjnego Windows XP. Przeprowadzone przez giganta z Redmond śledztwo wykazało, że spośród kilkuset pirackich płyt z Windows XP różnych "producentów" na terenie obu Ameryk oraz Azji ponad 1/3 z nich nie dało się zainstalować na dysku peceta, a ponad 40 % kopii instalowało bez wiedzy użytkownika dodatkowe oprogramowanie, nie będące częścią systemu (więcej informacji znaleźć można w tekście "Pirackie Windows z groźnymi bonusami").

Strona firmy DriveSentry


Zobacz również