500 GB HDD - to już standard?

Maxtor dołącza do grona producentów, którzy oferują dyski twarde o pojemności 500 GB. 3,5-calowy HDD 500 GB tej firmy, który wejdzie do sprzedaży jesienią tego roku, będzie zgodny z wymaganiami dyrektywy RoHS (Restriction of Hazardous Substances) o wykorzystaniu substancji niebezpiecznych.

Firma na razie nie podała szczegółowych parametrów technicznych urządzenia, wiadomo jednak, że będą dostępne wersje dysku z interfejsem SATA i ATA 133 a talerze dysku będą obracać się z prędkością 7200 rpm. Ceny dysku także jeszcze nie ustalono.

Przypomnijmy, że dyrektywa RoHS nakłada na producentów sprzętu elektronicznego wymóg ograniczenia zawartości ołowiu, rtęci i sześciowartościowego chromu, kadmu, polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) we wszystkich produktach. Jej normy zaczną obowiązywać w lipcu 2006 (więcej informacji o dyrektywie można znaleźć w naszym artykule "Szkodliwym substancjom mówimy "nie!").

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

Pierwszym dyskiem o pojemności 500 GB był Deskstar 7K500 - produkt Hitachi, o którym informowaliśmy w artykule "Pół terabajta na 3,5 cala".

Więcej informacji: Maxtor.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: