500 mocarzy wśród komputerów

Najpotężniejszym superkomputerem na Ziemi jest maszyna zamontowana przez firmę NEC w Earth Simulator Center w Yokohamie. Tuż za nią uplasował się HP AlphaServer pracujący w Los Alamos National Laboratory. Walka o miejsca w rankingu Top500 superkomputerów była bardzo zacięta.

Ranking Top500 przygotowywany jest dwa razy do roku przez naukowców z Uniwersytetu w Monachium, Lawrence Berkeley National Laboratory oraz badaczy z Uniwersytetu w Tennessee. Miejsca w nim przydziela się na podstawie benchmarku Linpacka, mierzącego zdolność komputera do rozwiązywania skomplikowanych równań matemtycznych.

Wyniki każdej nowej edycji Top500 superkomputerów są przedmiotem głębokiej analizy zarówno analityków rynku, jak i samych producentów ekstremalnie wydajnych komputerów. Wysokie miejsce w rankingu oznacza ogromny prestiż i wzrost zaufania wśród klientów, co łatwo można potem przekuć na pieniądze.

Podobnie jak w poprzednich wydaniach Top500, czerwcowa edycja została zdominowana przez firmę Hewlett-Packard, która pod swoją marką wypuściła aż 159 z 500 najpotężniejszych superkomputerów pracujących na całym Świecie. Drugie miejsce zajął IBM, ustępując liderowi zaledwie o jeden wpis. Za największą niespodziankę można uznać sukces Intela, który zwiększył ilość wyprodukowanych przez siebie i notowanych w Top500 superkomputerów z 54 do 119 maszyn. Z kolei za największego przegranego uznać trzeba Sun Microsystems, który w czerwcowym zestawieniu ma zaledwie 9 wpisów, w porównaniu z 88 uzyskanymi w zeszłorocznym, listopadowym wydaniu Top500.

Oficjalnie wyniki rankingu Top500 zostaną opublikowane na rozpoczynających się dzisiaj targach ISC 2003 w Heidelbergu, jednak można je znaleźć na oficjalnej stronie zestawienia Top500 pod adresem http://www.top500.org.