510 GB danych na optycznym nośniku

W laboratoriach firmy Pionier opracowano technologię, która pozwala na zapisanie nawet 510 GB danych na nośniku optycznym o rozmiarach tradycyjnej płyty DVD.

Jak mówi Michiko Kadoi, rzecznik prasowy Pioneera, technologia wykorzystuje do zapisu wiązkę elektronów. W pierwszej kolejności wykonywany jest specjalny wzór takiego krążka, z którego w następnym etapie tworzone są kopie na nośnikach optycznych. "W ostatnim czasie udało nam się w ten sposób zapisać 384 GB, 424 GB oraz 510 GB danych na tradycyjnym krążku o średnicy 12 cm" - tłumaczy Kadoi. W przypadku nośników DVD, odstępy pomiędzy poszczególnymi 'pitami' (wgłębieniami w nośnikach optycznych) wynoszą 720 nanometrów. Dzięki ostatniemu rozwiązaniu Pioneera, udało się je zmniejszyć do zaledwie 70 nanometrów.

Pioneer nie ma w tej chwili konkretnych planów dotyczących szybkiego wprowadzenia nowej technologii do powszechnego obiegu. Jednak jak podkreślają przedstawiciele firmy, możliwe będzie wykonanie czystych zarówno nośników przeznaczonych do zapisu, jak i już nagranych i nadających się jedynie do odczytania (maksymalna ilość danych, którą udało się zapisać przy pomocy nowej technologii jest ponad 100-krotnie większa, niż w przypadku tradycyjnej płyty DVD o średnicy 12 cm).

"To może być bardzo interesująca propozycja, szczególnie jeśli pojawi się na rynku najpóźniej w 2006 lub 2007 roku. Wydaje się jednak, że przyciągnie ona większą liczbę klientów biznesowych" - twierdzi Yasusuke Suzuki, research manager z japońskiego oddziału IDC.

Jeśli Pioneer wprowadzi nową technologię do użytku, prawdopodobnie będzie konkurentem dla firmy Plasmon, która wykorzystuje niebieski promień lasera w nośnikach typu UDO (Ultra Density Optical) - krążkach o pojemności 30 GB. Plasmon przewiduje, iż w kolejnych latach będzie w stanie zapisać 60 GB (w połowie 2006 roku), zaś do 2008 roku, uda im się zmieścić nawet 120 GB na krążku UDO.


Zobacz również