55 nanometrów w zunifikowanych chipsetach Nvidii

W Sieci pojawiły się informacje na temat mających się pojawić w przyszłym roku nowych zunifikowanych chipsetach Nvidii, gotowych do współpracy z procesorami Intela. Chodzi o modele o oznaczeniach MCP73 i MCP79, które mają być produkowane odpowiednio w 80- i 55-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Ujednolicona konstrukcja nowych chipsetów pozwala na projektowanie urządzeń o mniejszych wymiarach oraz mniejszym poborze energii. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie mniej wydajnego systemu chłodzenia - co może dodatkowo spowodować zmniejszenie generowanego hałasu.

Nvidia MCP73 i MCP79, które przeznaczone są do współpracy z procesorami Intela, mają być produkowane przez firmę Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) odpowiednio w 80- i 55-nanometrowym procesie produkcyjnym.

MCP73 wyposażono w zintegrowany układ graficzny GeForce 7300 dysponujący wsparciem dla standardu DirectX 9.0c Shader Model 3.0 i systemu Microsoft Windows Vista Premium. Nowość oferuje interfejs HDMI (High-Definition Multimedia Interface - interfejs umożliwiający transmisję nieskompresowanego, cyfrowego obrazu i dźwięku) oraz obsługę systemu zabezpieczeń przed nieautoryzowanym kopiowaniem HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Ponadto oferuje współpracę z FSB 1066 MHz, gigabitową kartą Ethernet, dźwięk HD, cztery porty SATA, jeden PATA, trzy sloty PCI-Express x1, jeden slot PCI-Express x8, dziesięć portów USB 2.0 oraz obsługę pamięci Single Channel DDR2 667 MHz. Warto też wspomnieć o technologii PureVideo (H.264, 720p). Chipset ma być bezpośrednią konkurencją dla najtańszych propozycji Via i SIS.

Wydajniejszym układem jest model o oznaczeniu MCP79, o którym niestety podano nieco mniej informacji. W odróżnieniu od poprzednika ma obsługiwać szynę FSB 1333 MHz, oferować zintegrowany układ graficzny klasy GeForce 8, wyświetlać obraz w rozdzielczości 1080i oraz wspierać Direct X 10.

Pierwsze próbki układu MCP73 powinny się pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku, natomiast ich masowa produkcja ruszy parę miesięcy później. Na chipset MCP79 będziemy musieli poczekać do początku roku 2008 (pierwsze próbki pojawią się w czwartym kwartale 2007 roku).