55 porad jak zwiększyć wydajność pracy w Windows

Wyłącz rozciąganie Aero (Aero Snap). Zapewne wiesz już, że w systemie Windows 7 przeciągnięcie okna do bocznej krawędzi ekranu zaowocuje jego powiększeniem, tak, aby zajmowało dokładnie połowę dostępnej przestrzeni, a przeciągnięcie do górnej krawędzi spowoduje, że wypełni cały dostępny na ekranie obszar. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla niektórych osób, ale jeśli nie za bardzo Ci się to podoba, to zapewne spędziłeś masę czasu chcąc zmienić rozmiar okna, często nawet kilkanaście razy dziennie. Jednak nie można wyłączyć tej opcji bez drobnej zabawy w Rejestrze systemu Windows. Uruchom program Regedit (w polu wyszukiwania w menu Start wpisz regedit), a następnie przejdź do następującego wpisu: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Kiedy już tam będziesz zmień wartość wpisu Window­ArrangementActive na 0. Po zakończeniu tej operacji konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera.

Rozciągaj okna szybciej. Ale co, jeśli lubisz funkcję Aero Snap? Oto zdecydowanie szybsze rozwiązanie na rozciąganie okien po lewej lub prawej stronie. A wszystko to z użyciem klawiatury zamiast myszki. Kombinacja klawiszy Windows-lewa strzałka powoduje przerzucenie okna na lewą stronę i wypełnienie lewej połówki ekranu, analogicznie zadziała kombinacja Windows-prawa strzałka. Skoro już przy tym jesteśmy, to kombinacja Windows-strzałka w górę zmaksymalizuje okno, podczas gdy Windows-strzałka w dół je zminimalizuje. Pamiętaj jednak, że jeśli skorzystałeś z możliwości wyłączenia funkcji Aero Snap poprzez modyfikację wpisu w Rejestrze systemu, to pozbawiłeś się również dostępu do wymienionych powyżej skrótów klawiszowych.

Zobacz również:

  • Windows 7 2021 - najlepsze cechy Win7 i Win11 w jednym systemie
  • Podatność Outlooka blokuje wykrywanie scamu

Zmień rozmiar wszystkich liter w tekście w oka mgnieniu. W aplikacjach pakietu Microsoft Office możesz dokonać szybkiej konwersji tekstu na małe litery poprzez wybranie go i naciśnięcie kombinacji klawiszy Shift-F3. Naciśnięcie kombinacji Shift-F3 ponownie spowoduje zmianą formatu na następny dostępny, może to być tryb WIELKICH LITER lub też Zaczynanie Każdego Wyrazu Wielką Literą.

Przystosuj swój pasek narzędzi. System Windows 7 pozwala zmniejszyć ilość miejsce dedykowanego dla obszaru powiadomień poprzez umieszczenie wszystkich, poza niezbędnymi, ikon powiadomień w rozwijanym (lub w tym przypadku bardziej trafnym określeniem będzie wyświetlanym) menu. Wygląda to ładnie, ale możesz stracić mnóstwo czasu klikając i szukając akurat potrzebnej ikony. Jeśli potrzebujesz zwykły, łatwiejszego dostęp do niektórych z ikon, to zwyczajnie zmień układ. Po prostu otwórz rozszerzenie obszaru powiadomień i przeciągnij potrzebne ikony na odpowiednie miejsce na pasku. Możesz również zmieniać miejsca poszczególnych ikon w wyświetlonym okienku.

Przypinaj niemal wszystko do paska zadań. Nie ma żadnego ograniczenia, jeśli chodzi o rzeczy, które możesz przypiąć do paska zadań. Możesz tam umieścić między innymi: często używane katalogi, Panel sterowania, a nawet przycisk, który wyłączy komputer. W przypadku tej ostatniej opcji będziesz musiał znaleźć plik shutdown.exe w katalogu System\Windows32, następnie utworzyć do niego skrót, a na koniec dodać następujący tekst do pola Element docelowy we Właściwościach: /s /f/ t /00.

55 porad jak zwiększyć wydajność pracy w Windows

Użyj narzędzia do zarządzania rozszerzeniami w programi Internet Explorer, aby wyeliminować rozszerzenia, które spowalaniają pracę

Spraw, aby Internet Explorer ładował się szybciej. Kiedy przeglądarka Internet Explorer ładuje się bardzo wolno bez żadnej jasnej przyczyny, to jest to zazwyczaj spowodowane przez jedno z dodanych rozszerzeń. Na szczęście jedną z najlepszych funkcji Internet Explorera w nowszych wersjach jest możliwość sprawdzenia, ile czasu na załadowanie potrzebują konkretne rozszerzenia. Możesz znaleźć tę opcję udając się do menu Narzędzia i przechodząc do opcji Zarządzaj rozszerzeniami. Sprawdź kolumnę oznaczoną jako Czas ładowania, a będziesz wiedzieć, co jest przyczyną spowolnienia.

Znajdź sposoby na ominięcie limitów wyznaczonych przez listy często używanych dokumentów. Listy Często używanych programów są wspaniałe, ale przez nie system Windows 7 nie oferuje już dłużej sposobu na uruchomienie nowego procesu danej aplikacji - na przykład nowego dokumentu w programie Word albo nowego okna przeglądarki internetowej - przez kliknięcie na ikonie aplikacji na pasku zadań prawym przyciskiem myszy. Zamiast odwoływać się do odpowiedniej opcji z rozwijanego menu, po prostu przytrzymaj klawisz Shift i kliknij normalnie, lewym przyciskiem myszki, na ikonie programu, aby otworzyć nowy proces danej aplikacji, pozostawiając stare okno nadal otwarte. Kombinację Shift i lewy przycisk myszy możesz również zastąpić kliknięciem za pomocą środkowego przycisku myszki.

Rzuć okiem na pulpit. Kombinacja klawiszy Windows-Spacja pomoże Ci zminimalizować wszystkie okna i odsłonić obszar pulpitu. Jeśli jednak chciałbyś tylko zerknąć, to przytrzymaj wciśnięty przycisk Windows po wciśnięciu klawisza Spacja - kiedy go puścisz okna ponownie staną się widoczne i będą na swoich miejscach.

Zachowuj pobrane pliki w innym katalogu. Katalog Pobrane w systemie Windows 7 brzmi dość wygodnie, ale ponieważ zagląda do niego naprawdę niewielka liczba użytkowników, to pobrane i zapisane w nim pliki mogą zostać zapomniane na długi okres czasu. Większość przeglądarek internetowych domyślnie pobiera pliki do tego katalogu. Użytkownicy przeglądarek Firefox oraz Chrome mogą zmienić to stosunkowo łatwo na coś bardziej domyślnego i wygodniejszego. W przypadku przeglądarki Firefox kliknij na menu Narzędzie i przejdź do zakładki Opcje. W zakładce Ogólne zmień opcję "Zapisuj pobrane pliki w" poprzez ustawienie wybranego przez Ciebie katalogu. W przypadku przeglądarki Google Chrome, kliknij na ikonie Narzędzia (wygląda jak klucz naprawczy), następnie na przycisku Opcje. Przejdź do zakładki Dla zaawansowanych, odnajdź opcję "Pobrane pliki" i ustaw wybraną lokację. Użytkownicy przeglądarki Internet Explorer będą, niestety, musieli skorzystać z edytora Rejestru systemu, aby dokonać zmiany tego typu. Jest to krok, który powinni przemyśleć tylko zaawansowani użytkownicy.

Dokonuj zbliżeń szybciej. W systemach Windows 7 oraz Windows Vista kombinacja klawisza Ctrl oraz rolki myszki komputerowej pozwala na przybliżanie i oddalanie widoku w większości aplikacji. W Eksploratorze Windows ta kombinacja pozwoli na przełączanie się pomiędzy wyświetlaniem małych ikon, kafelków, miniatur i tym podobnych. W przypadku przeglądarek internetowych oraz większości programów graficznych, zastosowanie tej kombinacji pozwoli zmienić rozmiar czcionki lub regulować poziom powiększenia.

Kontroluj swój czas pourlopowy. Nigdy nie planuj zadań na dzień po powrocie z długiej wycieczki lub wakacji, ponieważ będziesz potrzebować tego jednego dnia na zorientowanie się we wszystkim, co przegapiłeś, kiedy byłeś na wyjeździe. Jeśli używasz współdzielonego kalendarza w celu planowania dnia w pracy, to jeszcze przed wyjazdem zaplanuj cały dzień po powrocie na "Spotkania".

Zaoszczędź czas z użyciem VoIP (Voice over Internet Protocol). Możesz zaoszczędzić całe mnóstwo czasu - a prawdopodobnie również i pieniędzy - poprzez używanie systemu VoIP, który pozwala na kliknięcie numeru telefonu na stronie internetowej lub w wiadomości e-mail i wykonanie całego połączenia bezpośrednio za pomocą komputera. Program Skype jest jedną z takich opcji, a do tego współpracuje z klientami poczty elektronicznej oraz większością stron internetowych. Natomiast Google zaproponowało ostatnio własne rozwiązanie w dziedzinie VoIP - Google Voice - i dokonało jego integracji z usługą Gmail. W dodatku Google Voice pozwala na zachowanie historii wszystkich rozmów, które miały miejsce i jej integrację z systemem zarządzania kontaktami serwisu Gmail.

55 porad jak zwiększyć wydajność pracy w Windows

Nie lubisz, kiedy nagle na ekranie pojawia się powiadomienie w formie wyskakującego okna? Użyj programu GNag, aby pozbyć się ekranów powitalnych i wiadomości typu pop-up

Pozbądź się ekranów powitalnych oraz codziennych okienek typu pop-up. Ekrany powitalne nie mają wiele wspólnego z produktywnością. Program GNag pomoże Ci w pozbyciu się wielu z nich po szybkiej instalacji i konfiguracji. Aplikacja skupia się na eliminowaniu różnego rodzaju wstawek wideo, które pojawiają się na początku wielu gier, jednak również doskonale radzi sobie z blokowaniem wiadomości typu pop-up, które otrzymujesz codziennie, na przykład podczas korzystania z popularnego programu antywirusowego Avira AntiVir Personal.

Nie daj się wciągnąć w gry na portalach społecznościowych. Unikanie gier takich jak FarmVille czy Mafia w portalach społecznościowych jest teoretycznie oczywiste i zarazem wręcz krytyczne dla produktywności.