550 milionów dolarów kary dla Facebooka

W 2010 roku Facebook wprowadził mechanizm oznaczania ludzi na zdjęciach użytkowników. W 2020 roku zapłaci za to 550 milionów dolarów kary.

Facebook wprowadził mechanizm rozpoznawania twarzy w 2010 roku - bez pytania o zgodę oznaczane były automatycznie osoby widoczne na zdjęciach użytkowników. Można było wyłączyć ten mechanizm, o czym ikogo jednak nie poinformowano, nie było też żadnych wyjaśnień, jak przeprowadzić ten proces. Użytkownicy szybko zaczęli protestować, a pierwsze sprawy trafiły do sądu w 2015 roku. Powód? Naruszenie prywatności. Najgłośniejszy proces miał miejsce w Illinois, gdzie grupa osób złożyła pozew zbiorowy - automatyczne rozpoznawanie twarzy jest naruszeniem obowiązujących w tym stanie przepisów dotyczących prywatności. Po pięcioletnim procesie sąd przyznał im rację i nakazał zapłacić Facebookowi 550 milionów dolarów tytułem rekompensaty. Społecznościowy gigant zapowiada odwołanie od wyroku i twierdzi, że nie zrobił niczego złego. Z drugiej jednak strony rzecznik Facebooka powiedział, że chcą odciąć się od błędów przeszłości, dlatego prawdopodobnie będzie dążyć do ugody.

W 2017 roku technologia rozpoznawania twarzy została wprowadzona na portal ponownie, a w 2019 roku doczekała się zwiększenia ilości dostępnych opcji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem. Jednak sprawa z 2015 roku miała szersze konsekwencje - zarówno USA, jak i kraje Unii Europejskiej musiały wprowadzić odpowiednie regulacje prawne dotyczące rozpoznawania twarzy w systemach monitoringu. Co ciekawe, Chiny poszły inną drogą - tam wprowadzono rozpoznawanie twarzy w aptekach. Działa ono w momencie, jeśli klient kupuje określone leki - co ma zapobiec nabywaniu nielegalnych środków.

Źródło: BBC