56 osób aresztowanych podczas akcji policji przeciwko cyberprzestępcom

W dniach 2 - 8 marca 2015 policja na terenie Wielkiej Brytanii przeprowadziła operację wymierzoną w cyberprzestępców. Zatrzymanych zostało ponad pięćdziesięciu podejrzanych.

W ciągu tygodnia przeprowadzono aż dwadzieścia sześć operacji dotyczących ujęcia osób podejrzewanych o różnego rodzaju przestępstwa popełnione przez internet. Wśród zatrzymanych są osoby oskarżane o ataki DDoS, ataki phishingowe, szpiegowanie, rozprowadzanie złośliwego oprogramowania czy też kradzież własności intelektualnej. Jednym z podejrzanych jest 22-latek, któremu zarzuca się kradzież ponad 400 tysięcy loginów i haseł do kont w serwisie Yahoo (co miało mieć miejsce w 2012), inny jest zamieszany w kradzież danych z EMSS (Enhanced Mobile Satellite Services) oraz zhakowanie serwerów Departamentu Obrony USA. Większość zatrzymanych została zaskoczona przez policję we własnych domach. Dwudziestu pięciu z nich znajdowało się w Londynie.

56 osób aresztowanych podczas akcji policji przeciwko cyberprzestępcom

Aresztowanie w Harlesden (foto: oficjalne materiały NCA)

Andy Archibald, dyrektor oddziału brytyjskiej policji odpowiedzialnego za przestępstwa internetowe, ostrzegł, że przestępcy nie powinni zapomnieć o tym, że internet nie zapewnia im stuprocentowej anonimowości. Dodatkowo na oficjalnym twitterowym koncie NCA zamieszczono wiadomość, w której policja ostrzega, że to dopiero początek doprowadzania cyberprzestępców przed oblicze sprawiedliwości. Zapowiada to z pewnością dalsze aresztowania, jednak trudno podejrzewać, że dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo w sieci.