570-megapikselowa matryca w służbie ludzkości

Naukowcy właśnie budują teleskop z bijącą rekordy matrycą. Urządzenie z jednym z największych na świecie sensorów będzie pracować przy badaniu ciemnej energii i odległych galaktyk.

Czterotonowa kamera będzie badać ciemną energię. Wedle jednej z teorii naukowych to właśnie ona wypełnia przestrzeń kosmosu i wywierając ciśnienie powoduje rozszerzanie się naszego wszechświata.

Dzięki teleskopowi z 570-megapikselową matrycą naukowcy będą mogli dokładniej przyjrzeć się ciemnej energii oraz ruchowi odległych galaktyk. W rozmowie z portalem Wired, szef zespołu konstruktorów kamery przyznał, że chcą oni przebadać aż 300 milionów galaktyk.

Zobacz również:

  • Recenzja: Canon EOS 4000D
  • Touch ID powraca - iPhone 13 z czytnikiem w nieoczywistym miejscu

Rekordowa matryca i zaawansowany obiektyw teleskopowy mają pomóc w tym zadaniu. Dzięki nim będzie można zbadać ilość czerwonego światła emitowanego przez daleko położone obiekty. Im go więcej tym szybsza jest ich prędkość względem Ziemi.

Teleskop ma za zadanie dokładnie zbadać czy ciemna energia istnieje i czy powoduje ruch obiektów w kosmosie. Jeśli badania potwierdzą te właściwości będą stanowić argument dla hipotezy o rozszerzaniu się wszechświata.

570-megapikselowa matryca na razie jest testowana. Docelowo ma się ona znaleźć w teleskopie Blanco w Chile i badać południową stronę nieba. Na poniższym filmie można zobaczyć jak ekipa konstruktorów składa testowy teleskop w celu sprawdzenia działania matrycy.