58-letni komputer "Harwell" zostanie ponownie uruchomiony

Narodowe Muzeum Informatyki w Bletchley w Anglii ponownie uruchomi jeden z najstarszych europejskich komputerów - zaprojektowany w 1949 roku "Harwell".

Superkomputer "Harwell"

Komputer "Harwell" został zaprojektowany przez trzy osoby w 1949 roku, natomiast jego pierwsze uruchomienie miało miejsce dwa lata później. Sprzęt, który cechował się sporymi gabarytami (2,4 x 5 m) mógł zastąpić od 6 do 9 osób wykonujących obliczenia. Najpierw pracował przez siedem lat w znajdującym się w południowej części hrabstwa Oxfordshire mieście Harwell, gdzie uruchomiono pierwszy w Europie reaktor jądrowy. Następnie został przekazany do koledżu Wolverhampton and Staffordshire Technical College (późniejszy University of Wolverhampton), gdzie zmienił nazwę na WITCH (Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell) i był wykorzystywany w celach edukacyjnych do 1973 roku. Łatwo policzyć, że "Harwell" pracował aż przez 22 lata!

Obecnie urządzenie zostało przekazane do Narodowego Muzeum Informatyki w Bletchley w Anglii, gdzie zostanie podjęta próba jego ponownego uruchomienia. Przewiduje się, że prace renowacyjne potrwają ok. roku.