5G? Chińczycy już pracują nad 6G!

Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii ogłosiło rozpoczęcie prac nad siecią 6G. Wprowadzenie tego standardu w życie zaplanowano na rok... 2030.

Świat technologii powoli przystosowuje się do standardu 5G, a tymczasem Chiny myślą przyszłościowo. Prace nad 6G już wcześniej zapowiadane były na rok 2020, jednak zdecydowano się rozpocząć je ponad półtorej miesiąca wcześniej. Dlaczego? Nie wiadomo. Jednak w oficjalnym oświadczeniu czytamy, że prace nad rozwojem standardu 6G powierzono wysokiej klasy specjalistom i ekspertom w dziedzinie telekomunikacji z chińskiej Akademii Nauk. Wiceminister Ministerstwa Nauki i Technologii, Wang Xi, powiedział, że celem jest znalezienie kluczowych rozwiązań technologicznych, które umożliwiłyby wprowadzenie nowego standardu. Chodzi tu przede wszystkim o urządzenia zdolne wykorzystać - zaczynając od masztów przesyłowych, kończąc na samych smartfonach.

Zadaniem grupy powołanej do rozwoju 6G ma być również określenie wszelkich powiązanych z nią standardów. Jak deklarują Chińczycy, prace będą prowadzone w sposób otwarty, a Kraj Środka weźmie pod swoje skrzydła jego promocję. Praca mają zakończyć się w 2030 roku, więc specjaliści i eksperci nie muszą się zbytnio śpieszyć. A o postępach w ich pracach będziemy z pewnością dowiadywać się co jakiś czas.