5G za mniej niż 1000 zł? Jak realme 8 5G wypada na tle rywali z LTE?

Szukasz przystępnego cenowo smartfona i zastanawiasz się czy warto wybrać model z modemem sieci 5G? Sprawdzamy, jak najnowszy realme 8 5G wypada w porównaniu do konkurencji z obsługą sieci 4G LTE.


Sieć 5G staje się coraz popularniejsza. W Polsce stacje bazowe w technologii 5G działają od drugiej połowy 2020 roku, a pokrycie zasięgiem zwiększa się z dnia na dzień. Obecnie z dobrodziejstw sieci 5G skorzystamy już we wszystkich największych miastach. Jeżeli mieszkasz w jednym z nich lub często podróżujesz po naszym kraju, możesz zastanawiać się nad zakupem smartfona z modemem sieci 5G.

realme 8 5G

realme 8 5G

Wraz z rozwojem sieci 5G, na rynku pojawia się coraz więcej nowych urządzeń kompatybilnych z tą technologią. Obecnie nie musisz już wydawać kilku tysięcy na flagowca, aby skorzystać z możliwości sieci komórkowej najnowszej generacji. Na półkach sklepowych znajdziemy tanie smartfony z 5G, których cena zaczyna się od około 1000 zł. Jednym z nich jest najnowszy realme 8 5G. Urządzenie to kosztuje 999 zł w wersji z 6 GB pamięci operacyjnej i 128 GB wbudowanej pamięci masowej.

Zobacz również:

 • Znamy oficjalną datę premiery Realme GT Neo 5! Ten smartfon zaoferuje najszybsze ładowanie na rynku
 • Najlepsze smartfony z 5G do 1000 zł
 • Nokia żyje i ma się dobrze. Samsung podał pomocną dłoń

W najbliższym czasie realme 8 5G w wersji z 4 GB pamięci operacyjnej i 64 GB wbudowanej pamięci masowej pojawi się w ofercie operatora Plus. Cena wynosić będzie od 1 zł na start w połączeniu z niskimi ratami w abonamencie (już od 29 zł miesięcznie).

Sieć 5G

Sieć 5G

Koszt produkcji smartfonów z modemem sieci 5G jest droższy od porównywalnych modeli z 4G LTE, więc możesz zastanawiać się na jakie kompromisy należy zgodzić się, aby korzystać z 5G w niskiej cenie.

Dziś na przykładzie najnowszego realme 8 5G pokazujemy, że zakup taniego smartfona z 5G jest bardzo opłacalny.

Sieć 5G wymusza obecność wydajnych podzespołów

Obecność modemu sieci 5G wymusza na producentach stosowanie nowych procesorów o wysokiej wydajności. Tańsze i starsze chipy nie są w stanie łączyć się z siecią nowej generacji. W przypadku realme 8 5G do dyspozycji mamy procesor MediaTek Dimensity 700 5G. To nowoczesny układ wyprodukowany w 7 nm procesie technologicznym.

MediaTek Dimensity 700 5G

MediaTek Dimensity 700 5G

Całość składa się z dwóch wydajnych rdzeni Cortex A76 o taktowaniu 2,2 GHz oraz sześciu energooszczędnych rdzeni Cortex A55 o taktowaniu 2,0 GHz. Co ważne układ wspiera szybką pamięć masową LPDDR4x oraz pamięć operacyjną UFS 2.1. Procesor pozwala także na implementację ekranów o rozdzielczości Full HD+ z 90 Hz częstotliwością odświeżania. Za wydajność graficzną odpowiedzialny jest układ Mali G57 MC2.

Z MediaTekiem Dimensity 700 zintegrowano również szybki modem sieci 5G o maksymalnej przepustowości na poziomie 2,77 Gbps. Z wykorzystaniem obecnej infrastruktury pozwala on na osiągnięcie prędkości pobierania danych na poziomie przekraczającym 300 Mbps oraz prędkości wysyłania w okolicach 50-60 Mbps. Warto zaznaczyć, że realme 8 5G wspiera Dual SIM w sieci 5G. Oznacza to, że obie karty SIM mogą stale korzystać z sieci komórkowej najnowszej generacji.

Tacka na karty SIM oraz kartę microSD

Tacka na karty SIM oraz kartę microSD

Użytkownik może również uruchomić rozwiązanie Dual Network Acceleration. Pozwala ono na przyspieszenie pobierania plików korzystając jednocześnie z połączenia Wi-Fi oraz sieci 5G.

Co w podobnej cenie oferują konkurencyjne urządzenia, które nie posiadają modemu sieci 5G?

Porównanie wydajności w testach syntetycznych

Do porównania wybrałem najnowsze średniaki od realme oraz Redmi. realme 8 Pro wyposażono w procesor MediaTek Helio G95, a Redmi Note 10 Pro zasilany jest przez Snapdragona 732G.

Poniżej znajdziesz wyniki testów syntetycznych dla realme 8 5G:

 • 3DMark Wild Life -1103
 • 3DMark Sling Shot - 3327
 • 3DMark Sling Shot Extreme - 2357
 • Geekbench 5: Single - 572; Multi - 1772
 • Androbench: Odczyt sekwencyjny - 967,62 MB; Zapis sekwencyjny - 202,21 MB/s
5G za mniej niż 1000 zł? Jak realme 8 5G wypada na tle rywali z LTE?

realme 8 Pro:

 • Geekbench 5: Single - 570; Multi - 1694
 • Androbench: Odczyt sekwencyjny - 515,42 MB/s; Zapis sekwencyjny - 199,12 MB/s
 • 3DMark Wild Life - 1049
5G za mniej niż 1000 zł? Jak realme 8 5G wypada na tle rywali z LTE?

oraz Redmi Note 10 Pro:

 • Geekbench 5: Single - 565; Multi - 1778
 • Androbench: Odczyt sekwencyjny - 490,04 MB/s; Zapis sekwencyjny - 270,51 MB/s
 • 3DMark Wild Life - 1114
5G za mniej niż 1000 zł? Jak realme 8 5G wypada na tle rywali z LTE?

Po wykonaniu testów syntetycznych okazało się, że realme 8 5G z procesorem MediaTek Dimensity 700 oferuje wydajność zbliżoną do realme 8 Pro oraz Redmi Note 10 Pro.

Oznacza to, że tani smartfon z modemem sieci 5G jest tak samo wydajny, jak droższe odpowiedniki pozbawione dostępu do sieci komórkowej najnowszej generacji.

5G vs 4G w praktyce

Sieć 5G ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest znacznie szybsza od sieci 4G LTE, a przy okazji odporniejsza na zakłócenia i przeciążenia. W chwili obecnej stacje bazowe pracujące w technologii 4G LTE w dużych miastach są obciążone do granic możliwości. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy znajdujemy się blisko nadajnika, maksymalna przepustowość wynosi kilkanaście Mbps.

Front realme 8 5G

Front realme 8 5G

W przypadku korzystania z sieci 5G nie ma tego problemu. Technologia 5G jest przystosowana do pracy z większą ilością urządzeń, a na dodatek ich ilość jest aktualnie znacznie mniejsza.

Korzystając z okazji zabrałem realme 8 5G na kilka spacerów na terenie Warszawy i jej przedmieść. Infrastruktura sieciowa jest już na tyle dobrze rozwinięta, że przez około 3/4 czasu smartfon połączony był z siecią 5G. Maksymalna prędkość pobierania wahała się od ponad 100 Mbps do niespełna 300 Mbps, a prędkość wysyłania od 25 do 60 Mbps.

Dla porównania sprawdziłem, jak radzi sobie Samsung Galaxy Note 10+ z modemem LTE Cat 20. Smartfon w identycznych punktach pomiarowych był w stanie osiągnąć maksymalną prędkość pobierania na poziomie 100 Mbps oraz prędkość pobierania w okolicach 40 Mbps.

Test ten pokazuje, że nawet modem LTE najszybszej kategorii we flagowcu, który w 2019 roku kosztował ponad 5000 zł, nie może równać się z modemem sieci 5G w przystępnym cenowo realme 8 5G, którego cena startuje z poziomu 999 zł.

Co z czasami pracy na baterii?

Przyszli użytkownicy smartfonów z 5G obawiają się czasów pracy na baterii. Łączność z wykorzystaniem najnowszego standardu wymaga większej ilości energii. Na szczęście realme 8 5G, podobnie jak większość smartfonów z 5G posiada spory akumulator. Ogniwo o pojemności 5000 mAh zapewnia bardzo dobre czasy pracy.

realme 8 5G

realme 8 5G

O optymalizację zużycia energii dba również technologia Smart 5G Power Saving. Pozwala ona na automatyczne przełączenie pomiędzy sieciami 4G i 5G. W trybie uśpienia smartfon łączy się z siecią LTE, aby oszczędzać energię. W momencie, gdy uruchomimy ekran, modem połączy nas na sieć 5G.

Producent deklaruje, że Smart 5G Power Saving pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii w porównaniu do urządzeń bez obsługi tej technologii.

W praktyce na co dzień nie odczujemy wpływu sieci 5G na czas pracy na baterii. realme 8 5G spokojnie wytrzyma jeden intensywny dzień użytkowania. W przypadku, gdy nie gramy w gry i rzadko uruchamiamy wymagające aplikacje, możemy liczyć na dwa dni z dala od ładowarki.

Podczas naszego testu odtwarzania wideo (odtwarzanie zapętlonego pliku w rozdzielczości 720p w programie MXPlayer, głośność 50 procent, jasność wyświetlacza 50 procent, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS włączone) realme 8 5G rozładował się po 14 godzinach i 47 minutach. To rezultat porównywalny do realme 8 Pro. Potwierdza to fakt, że modem 5G nie wpływa negatywnie na czas pracy na baterii.

Gdy o niej mowa, warto zaznaczyć, że na pokładzie znajdziemy 18 W system ładowania przewodowego, który pozwoli szybko podładować baterię.

Szybka ładowarka o mocy 18 W

Szybka ładowarka o mocy 18 W

Co tracimy decydując się na taniego smartfona z 5G?

Procesory kompatybilne z siecią 5G są niezwykle wydajne, ale również zauważalnie droższe w produkcji od odpowiedników z obsługą sieci 4G LTE. Oznacza to, że decydując się na taniego smartfona z 5G musimy liczyć się z pewnymi kompromisami. Na szczęście w przypadku realme 8 5G, nie będą one odczuwalne podczas codziennego korzystania.

Względem podobnie wycenionych smartfonów z 5G tracimy dostęp do aparatu ultraszerokokątnego oraz ekranu AMOLED. Braki te są jednak w pełni rekompensowane przez wysoką wydajność oraz dostęp do sieci najnowszej generacji.

48 MP aparat główny

48 MP aparat główny

Tani smartfon z 5G to dobry i przyszłościowy wybór

Tani smartfon z 5G to bardzo dobry wybór. realme 8 5G oferuje niesamowicie wysoką wydajność oraz dostęp do sieci najnowszej generacji. W połączeniu z Androidem 11 i rozbudowaną nakładką realme UI 2.0 jest to niezwykle przyszłościowe urządzenie, które pozwala w pełni wykorzystać potencjał dzisiejszych technologii.

realme 8 5G

realme 8 5G

Oczywiście nie ma róży bez kolców - wyższa wydajność oraz obecność modemu 5G oznacza brak aparatu ultraszerokokątnego i ekranu AMOLED, ale to niewielkie kompromisy w porównaniu do możliwości, jakie daje nam procesor MediaTek Dimensity 700 w połączeniu z modemem sieci najnowszej generacji.

Podsumowując - tani smartfon z 5G to świetna alternatywa dla porównywalnych cenowo modeli z modemem sieci 4G LTE. realme 8 5G to urządzenie, które zadowoli większość konsumentów. Jeżeli zależy Ci na tanim smartfonie na lata, to odpowiedni wybór. W przypadku, gdy skupiasz swoją uwagę na jak najlepszej jakości zdjęć lub ekranie AMOLED musisz zdecydować się na smartfon z modemem sieci 4G LTE. Warto rozważyć wtedy zakup realme 8 lub realme 8 Pro ze 108 MP aparatem głównym.