6 Gb/s - nowy standard bezprzewodowej transmisji danych?

Do końca br. ma powstać pierwsza propozycja nowego standardu bezprzewodowego przesyłania danych na krótkie odległości. Jej opracowaniem zajmie się stowarzyszenie Gigabit Wireless Alliance, zawiązane przez siedemnaście firm z sektora IT. Standard o nazwie WiGig ma korzystać z pasma 60 GHz i umożliwiać transfer o przepustowości 1-6 Gb/s.

W skład Gigabit Wireless Alliance wchodzą m.in. Microsoft, NEC, Dell, Intel, LG, Nokia, Samsung i Panasonic. Koncerny obrały sobie za cel wypracowanie nowego standardu bezprzewodowej, krótkodystansowej komunikacji w paśmie 60 GHz, o znacznie lepszych parametrach niż oferowane dziś przez sieci WLAN n.

Nowa technologia oferować ma przepustowość od 1 do 6 Gb/s, podczas gdy standard 802.11n pozwala na teoretyczny transfer 100-540 megabitów danych na sekundę.

Pasmo częstotliwości 60 GHz właśnie z racji szerokiego spektrum umożliwia przesyłanie bardzo dużych ilości danych, jego potencjał pozostaje wciąż niewykorzystany. Należy jednak wspomnieć o głównej wadzie technologii - podatności na zakłócenia. Elektronika korzystająca ze standardu WiGig będzie mieć też ograniczony zasięg - technologia może przede wszystkim posłużyć do użytku w ramach sieci domowej.

Pierwsza propozycja specyfikacji standardu ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku.

Aktualizacja: 08 maja 2009 11:48

Informacja została zaktualizowana.