6 barw podstawowych w wyświetlaczach Mitsubishi

W monitorach czy wyświetlaczach LCD efekt dowolnego koloru uzyskuje się przez odpowiednie mieszanie barwy czerwonej, zielonej i niebieskieg (red, green, blue, RGB). Tymczasem Mitsubishi Electric stworzyło wyświetlacz, w którym w palecie barw podstawowych zastosowano 6 - a nie 3, jak dotychczas - barw podstawowych.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, wykorzystanie diod LED w 6 kolorach zaowocowało zwiększeniem skali reprodukcji barw o 19 procent w porównaniu do analogicznego wyświetlacza z diodami w tylko 3 kolorach i aż o 81 procent w porównaniu do standardu sRGB.

Nowy monitor LCD firmy Mitsubishi jest w stanie wiernie oddać aż 96 procent barw na specjalnie spreparowanych obrazach testujących jakość wyświetlaczy. To dużo w porównaniu z 81 procentami w przypadku wyświetlacza wykorzystującego diody świecące w 3 kolorach i zaledwie 53 procentami w przypadku standardu sRGB.

Prototypowy wyświetlacz ma przekątną 23 cale i wykorzystuje rozdzielczość 1280x768 pikseli. Aby wykorzystać pełnię możliwości pracy z 6 barwami składowymi, potrzebne było wyposażenie go w specjalne układy konwertujące standardowy sygnał RGB.

Zainstalowane dodatkowe trzy diody nie emitują wyszukanych kolorów. Długości fal dobrano tak, by barwy składowe wzajemnie się uzupełniały: diody czerwone emitują światło o długości 615 (R2) i 625 (R1) nm, diody zielone - 510 (G1) i 540 (G2) nm, diody niebieskie - 410 (B2) i 430 (B1) nanometrów.


Zobacz również