6 dowodów na wyższość Galaxy S6 nad iPhonem 6...

Apple iPhone 6 i Samsung Galaxy S6 mają swoje zalety i wady. Skupiliśmy się na tych pierwszych i koreańskim gadżecie.


Zobacz też: ... i 4 rzeczy, które potrafi iPhone 6, a Galaxy S6 nie

Patrząc na pierwsze informacje na temat zamówień na smartfony Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge (urządzenia różnią się praktycznie od siebie jedynie ekranem) wydaje się, że Samsung wykonał dobrą robotę. Decyzje, które podjął były jednak mocno ryzykowne. Mam tutaj na myśli przede wszystkim rezygnację ze slotu kart pamięci. Nie bez znaczenia dla części konsumentów z pewnością była też rezygnacja z pyło- i wodoszczelności oraz brak możliwości samodzielnej wymiany akumulatora w okresie gwarancji (później, chociaż jest to kłopotliwe, wymianę można przeprowadzić samemu, lecz tylko w przypadku modelu Galaxy S6).

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Smartfon Galaxy S6 nie będzie konkurował tylko z flagowymi "androidowymi" smartfonami czołowych firm, ale również, a może przede wszystkim, z przedstawicielem przeciwnej platformy, czyli Apple iPhone'em 6. Oba urządzenia są do siebie podobne (tzn. Samsung poszedł w kierunku Apple), lecz warto zastanowić się, czy sprzęt koreańskiej firmy ma jakieś atutu, które zapewniają mu przewagę nad konkurentem? Oczywiście, że tak. Zresztą podobnie jest w przypadku iPhone'a 6: on również może pochwalić się obszarami, w których ma przewagę.

Poniżej opisaliśmy kilka rozwiązań, pod względem których Galaxy S6 (oczywiście dotyczy to również Galaxy S6 Edge) góruje nad iPhone'em 6.

Samsung Pay i technologia MST

W marcu 2015 roku Samsung zapowiedział uruchomienie usługi Samsung Pay, czyli rozwiązania podobnego do Apple Pay. W odróżnieniu od niej platforma koreańskiej firmy korzysta z technologii MST (Magnetic Secure Transmission). To bardzo istotne, ponieważ zdecydowana większość terminali PoS wspiera właśnie ten standard, a nie NFC (Near Field Communication) wykorzystywany przez Apple Pay. Aby to potwierdzić wystarczy wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, gdzie NFC i Apple Pay obejmują zasięgiem ok. 5% mobilnego rynku usług płatniczych, zaś MST około 90%.

Bezprzewodowe ładowanie. Wszędzie!

Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge pozwalają na bezprzewodowe ładowanie bez potrzeby dokupowania akcesoriów. Wszystko dzięki wsparciu aż dwóch standardów: Wireless Power Consortium (PWC) Qi i Power Matters Alliance (PMA). Koreański producent nawiązał nawet współpracę z siecią IKEA, która poinformowała o nowej kolekcji mebli i wyposażenia domu pozwalających na bezprzewodowe ładowanie wspomnianych gadżetów. Ponadto warto dodać, że z takiej możliwości można skorzystać w niektórych restauracjach McDonald's, kawiarniach Starbucks, czy innych miejscach użyteczności publicznej (np. lotniskach).

Dla porównania, użytkownicy iPhone 6 chcąc korzystać z bezprzewodowego ładowania muszą zainwestować w obudowę pozwalającą na taką możliwość. Większość takich akcesoriów wspiera jednak tylko jeden standard.

Funkcja Android Smart Lock

Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge (podobnie jak inne nowe smartfony korzystające z Google Androida 5.0 Lollipop) oferują funkcję Android Smart Lock, która pozwala obyć się bez wpisywania ustawionego hasła jeżeli smartfon jest w zasięgu zaufanego urządzenia Bluetooth (np. smartwatcha Android Wear), lub zaufanej lokalizacji (np. w domu).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: