6 funkcji nowego Pixela 3a, dzięki którym nie potrzebujesz flagowca

W cenie 399 dolarów klienci otrzymają zaskakująco ciekawe urządzenie, które podważa zakup flagowego modelu za ponad 3000 zł.


Po długim czasie obfitym w wiele wycieków na temat tanich urządzeń z serii Pixel Google oficjalnie zaprezentował na konferencji dla deweloperów Google I/O nowe modele z serii Pixel - 3a oraz 3a XL. Firma zapożyczyła obudowę z flagowych Pixeli i włożyła do niej nieco skromniejsze podzespoły tworząc bardzo ciekawe urządzenie z średniej półki z wielką zaletą w postaci bardzo szybkich aktualizacji systemu. Dzięki zastosowaniu mniej wydajnych, ale nadal w zupełności wystarczających podzespołów cena pixeli znacząco spadał. Podstawowy model 3a kosztuje jedynie 399 dolarów, a nawet kwota 479 dolarów, jaką Google życzy sobie za model XL wydaje się atrakcyjna. Nawet pomimo wielu braków. Zabrakło między innymi wsparcia dla bezprzewodowego ładowania. Pojawił się za to nowy kolor, a zarówno Pixel 3a, jaki i model 3a XL są bardzo kompaktowymi urządzeniami i posiadają złącze słuchawkowe Jack.

6 funkcji nowego Pixela 3a, dzięki którym nie potrzebujesz flagowca

Źródło: pcworld.com

Oto skrócone specyfikacje techniczne obu urządzeń:

Google Pixel 3a

 • Wymiary: 151,3 x 70,1 x 8,2 mm
 • Wyświetlacz: 5,6 calowy wyświetlacz OLED 2,220 x 1,080 Full HD+
 • Procesor: Snapdragon 670
 • RAM: 4GB
 • Pamięć masowa: 64GB
 • Główna kamera: 12,2MP, f/1,8, 1,4 μm.
 • Przednia kamera: 8MP, f/2,0, 1,4 μm.
 • Bateria: 3000 mAh
 • Kolory: Czarny ("Just Black"), Biały ("Clearly White"), Jasnofioletowy ("Purple-ish")

Google Pixel 3a XL

 • Wymiary: 160,1 x 76,1 x 8,2 mm
 • Wyświetlacz: 6 calowy wyświetlacz OLED 2,160 x 1,080 Full HD
 • Procesor: Snapdragon 670
 • RAM:4GB
 • Pamięć masowa:64GB
 • Główna kamera: 12,2MP, f/1,8, 1,4 μm.
 • Przednia kamera: 8MP, f/2,0, 1,4 μm.
 • Bateria: 3 700 mAh.
 • Kolory: Czarny ("Just Black"), Biały ("Clearly White"), Jasnofioletowy ("Purple-ish")

Oba modele różnią się od siebie jedynie rozmiarami i proporcjami ekranu, a także pojemnościami baterii.

Zobacz również:

 • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [27.09.2021]
 • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 27.09.2021]

Elementem wspólnym jest procesor, ilość pamięci operacyjnej RAM (4 GB) oraz wbudowanej pamięci masowej (64 GB), wsparcie dla szybkiego ładowania 18 W, brak obsługi ładowania bezprzewodowego, kart microSD oraz obecność modułu NFC, złącza USB Typu C oraz 3,5 mm złącza słuchawkowego.

Po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, że Google za sprawą Pixeli 3a i 3a XL chcę w pewnie sposób odwołać się do urządzeń z serii Nexus. One też cechowały się czystym oprogramowaniem, długoletnim wsparciem, odpowiednio wydajnymi podzespołami oraz przystępną ceną.

Pixele 3a i 3a XL mają jednak o wiele więcej do zaoferowania, niż tylko procesor ze średniej półki połączony z 4 GB pamięci operacyjnej RAM oraz ekran w rozdzielczości Full HD+. Są to urządzenia z serii Pixel, dzięki czemu samo Google brało udział w ich projektowaniu oraz odpowiada za aktualizację systemu. Wszystko to powoduje, że jeżeli nie zależy Ci na wydajności, a chcesz dopracowane urządzenie warto rozważyć zakup Pixela zamiast droższego flagowca.

Oto sześć powodów, dlaczego warto wybrać Pixela 3a i 3a XL zamiast droższego flagowca:

1. Oba mają wspaniały aparat

Pierwszy powód, dla którego warto kupić taniego Pixela to aparat. Aparat w modelu 3a jest bardzo podobnym, do tego zastosowanego w droższym modelu 3, co powoduje, że możemy mieć do czynienia z nowym królem fotografii w średniej półce cenowej. Pixele 3a posiadają tryb portretowy, nocny oraz Motion Auto Focus. Wszystko to powoduje, że aparat Pixela 3a i 3a XL nie będzie konkurował z Samsungami z serii A lub Xiaomi Mi 9 SE, a raczej z flagowym Galaxy S10 lub iPhone Xs. Przypominamy, że Pixel 3a jest od nich około trzy razy tańszy.

6 funkcji nowego Pixela 3a, dzięki którym nie potrzebujesz flagowca

Źródło: pcworld.com

2. Pixele wolniej się starzeją

Jeśli kupisz Galaxy S10+ możesz być pewien, że wybrałeś jeden z najlepszych telefonów 2019 roku. Co jednak za rok lub dwa, kiedy na rynku pojawią się jego następny, a Google opublikuje nowsze wersje systemu Android. Z każdym telefonem z serii Pixel możesz być pewny, że jako pierwszy przez dwa lata będziesz dostawać wszystkie nowe wersje systemu operacyjnego, a przez trzy lata od prezentacji udostępniane będą aktualizacje zabezpieczeń. Dzięki temu możesz spać spokojnie i być pewny, że Twój Pixel dostanie Androida R mimo iż na rynku nie ma jeszcze ostatecznej wersji Androida Q. Żaden inny telefon z systemem Android nie jest w stanie dotrzymać tej obietnicy tak, jak robi to Google.

6 funkcji nowego Pixela 3a, dzięki którym nie potrzebujesz flagowca

Źródło: pcworld.com

3. Brak brandingu operatora

Pixele w świecie Androida są odpowiednikami iPhone'a. Google odpowiada za ich projektowanie i produkcję systemu operacyjnego tak samo, jak Apple. Dzięki temu możesz być pewny że dostaniesz urządzenie bez zbędnych aplikacji od operatorów. Branding spowalnia też wprowadzanie aktualizacji systemu. W przypadku Pixeli również ten problem Cię nie dotyczy.

4. Zabezpieczenia Titan M Security

Przy okazji prezentacji Pixela 3 i 3 XL Google wprowadziło niestandardowy układ zabezpieczający klasy korporacyjnej. Jest to chip, który znajduje się w telefonie zabezpieczając proces jego rozruchu, weryfikujący hasła i utrudniający działanie hakerom w celu włamania się do Twojego urządzenia. Teraz przy okazji premiery tańszych modeli z serii Pixel 3a Google przenosi wszystkie zabezpieczenia znane z flagowców do nowych przystępniejszych cenowo modeli.

5. Przyzwoita bateria i szybkie ładowanie

Pojemności baterii zastosowanych w nowych Pixelach 3a i 3a XL mogą się wydawać skromne, ale w rzeczywistości zapewnią lepsze czasy niż w droższych i wydajniejszych modelach z serii Pixel 3. Już Pixel 3 zapewnia bardzo satysfakcjonującą żywotność baterii, a nowy model ma mniej wydajny procesor, co spowoduje, że będzie działał na pojedynczym ładowaniu szybciej niż droższe modele. Dodatkowo jeżeli będziesz potrzebować szybko doładować akumulator Pixele 3a oferują szybkie 18 W ładowanie, dzięki któremu nawet 15 minut ładowania zapewni dodatkowy zastrzyk energii.

6. Doskonała integracja z Asystentem i innymi usługami Google

Pixel 3 posiada dedykowany przycisk pozwalający wywołać Asystenta Google w celu szybkiego wyszukania interesujących nas informacji. Pixele, jak już wspomnieliśmy jako pierwsze dostają wszystkie najnowsze wersje systemu operacyjnego Android, a na dodatek świetnie współgrają z innymi usługami od Google. To właśnie użytkownicy Pixeli często są pierwszymi, którzy dostają nowe wersje aplikacji od Google.