6 innowacyjnych centrów danych

Na rynku centrów przetwarzania danych od pewnego czasu panuje moda na tzw. "green IT", czyli przyjazność środowisku naturalnemu. Zobacz, jakie energooszczędne rozwiązania zastosowano w niektórych nowoczesnych ośrodkach tego typu.


HP Wynyard, Wielka Brytania

W ośrodku znajdują się cztery hale serwerowe, każda o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych. Innowacyjność tego centrum polega m.in. na zastosowanym w nim systemie chłodzenia. Do obniżania temperatury sprzętu informatycznego i pomieszczeń centrum wykorzystano zimny wiatr wiejący znad Morza Północnego. HP spodziewa się, że dzięki temu roczne koszty zużycia energii spadną o 40 procent w porównaniu z konwencjonalnymi centrami przetwarzania danych.

Pionen Data Center (fot.: royal.pingdom.com)

Citi Data Center, Frankfurt

Efekty walki o wydajność energetyczną już widać - wartość współczynnika PUE (Power Usage Effectiveness) dla centrum Wynyard określono na mniej niż 1.2. Wskaźnik ten określa, ile energii używane jest przez centrum danych na utrzymanie w ruchu właściwego sprzętu IT, a ile (procentowo) pobierają inne urządzenia, takie jak systemy chłodzenia czy zasilacze. Dla standardowych centrów danych PUE mieści się w przedziale 1.6 - 2.

Zobacz również:

Pionen Data Center, Sztokholm, Szwecja

Centrum umieszczone w pochodzącym z czasów "zimnej wojny" schronie atomowym, wykutym w skale 30 metrów pod ulicami Sztokholmu. Mieści się w nim ośrodek sterowania siecią jednego z największych szwedzkich dostawców Internetu, firmy Bahnhof. Awaryjnym źródłem zasilania (na wypadek awarii sieci) są dwa silniki diesla firmy Maybach, zbudowane na potrzeby montażu na okręcie podwodnym. Podziemne życie uprzyjemnia personelowi ogromne akwarium o pojemności 2,6 tys. litrów, sztuczny wodospad i oświetlenie symulujące światło słoneczne.

Citi Data Center, Frankfurt, Niemcy

Podobnie jak centrum HP w Wynyard, frankfurcki ośrodek Citi Data Center jest chłodzony powietrzem zasysanym z zewnątrz. Do chłodzenia infrastruktury wykorzystywana jest też zimna woda - w centrum zastosowano proces filtrowania i uzdatniania wody zapobiegający tworzeniu osadów. Znakiem rozpoznawczym Citi Data Center są "Zielony dach" i ściana, na których umieszczono żywą roślinność, nawadnianą wodą deszczową.