6 jeszcze lepszych piosenek o komputerach

Komputerowa lista przebojów PC Worlda - notowanie 1!


Artyści w swoich dokonaniach od zawsze próbowali odzwierciedlać otaczającą ich rzeczywistość. Nic zatem dziwnego, że odkąd pecety i Internet stały się tak powszechne i zagościły na stałe w tak licznych dziedzinach ludzkiego życia, motyw informatyki (informatyzacji) coraz częściej przewija się w sztuce.

Funkcjonowanie i relacje w wirtualnym świecie stają się tematem przewodnim książek i filmów, oprogramowanie komputerowe jest już rekwizytem artystów performerów, a komputer to wdzięczny pomysł na piosenkę.

Mark Sullivan z redakcji amerykańskiego PC Worlda dokonał selekcji jego zdaniem najlepszych utworów muzycznych poświęconych komputerom. Przejrzałem propozycje mojego zaoceanicznego kolegi i - chociaż o gustach się nie dyskutuje - stwierdzam, że znam co najmniej sześć jeszcze lepszych piosenek o komputerach.

Zwrot "piosenka o komputerach" to celowo użyte uproszczenie, które ma wskazywać, jakiej tematyce poświęcony jest tekst utworu. Muzycy nie opiewają oczywiście stojącego obok biurka blaszaka, ale poruszają znacznie poważniejsze kwestie, jak choćby rola i miejsce człowieka w zinformatyzowanym świecie. Inni po prostu naśmiewają się z komputerowego szaleństwa, jakie ogarnęło świat ponad 30 lat temu i nic nie wskazuje, by miało się wkrótce skończyć.

Weird Al - It's All About the Pentiums

Piosenka Weird Ala Yankovica, będąca przezabawną parodią nagrania rapera Puffa Daddy'ego, znakomicie ilustruje prawa rządzące światem nowoczesnych technologii. Najnowsze urządzenia starzeją się w zastraszającym tempie ("My new computer's got the clocks, it rocks, but it was obsolete before I opened the box"), a w Internecie roi się od - często samozwańczych - informatycznych guru, mających niewiele szacunku wobec mniej zaawansowanych użytkowników.

Weird Al Yankovic - Don't Download This Song

I ponownie Al Yankovic, tym razem w piosence o potencjalnej szkodliwości procederu pobierania muzyki z nielegalnych internetowych źródeł. W typowy dla siebie, prześmiewczy i parodystyczny sposób Dziwny Al "poucza" o zgubnych konsekwencjach zadzierania z RIAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego).

Kabaret HiFi - Megaopera

Polski wkład w "komputerową twórczość muzyczną". Kabaret HiFi, na fali rozgłosu towarzyszącego epidemii jednego z najbardziej znanych komputerowych wirusów - "I Love You" - przygotował kapitalny skecz pt. "Megaopera". Niestety nagranie jest nienajlepszej jakości...


Ostrzeżenie - jeśli jesteś użytkownikiem o wrażliwym słuchu, nie zaglądaj na drugą stronę artykułu!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: