6 miesięcy więzienia za pirackie filmy?

Nawet 6 miesięcy może spędzić w więzieniu niejaki Geremi Adam - mieszkaniec Kanady, który przez ponad dwa lata wprowadzał do Internetu pirackie kopie najnowszych przebojów kinowych. 25-latek - znany w Sieci pod pseudonimem maVen - specjalizował się w dostarczaniu filmów zarejestrowanych w salach kinowych.

maVen znany był z tego, że jego filmy zawsze były wyjątkowo dobrej jakości (jak na kopie zarejestrowane w kinie). Kanadyjczyk rejestrował je przy pomocy kamery ustawionej na statywie, zaś dźwięk nagrywał podłączając się bezpośrednio do kinowego systemu audio (prawdopodobnie w kinie samochodowym) - takie kopie określane są mianem telesync.

Adam był aktywny od 2004 do 2006 r. - w tym czasie wprowadził do sieci bezpośredniej wymiany plików m.in. filmy "Krucjata Bourne'a", "Zakładnik", "Harry Potter i czara ognia", "Opowieści z Narnii", "Underworld Evolution", "Auta" oraz "Powrót Supermana". Wszystkie tytuły zwykle dostępne były w Internecie dosłownie w kilka dni po oficjalnej premierze kinowej.

Na ślad Kanadyjczyka trafili w połowie 2006. agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI) - zdołali ustalić oni tożsamość tajemniczego "uploadera" (czyli osoby wprowadzającej nowe pliki do sieci P2P) oraz jego adres. Dane te zostały przekazane funkcjonariuszom kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (Royal Canadian Mounted Police). Dokonali oni zatrzymania - złapali maVena gdy wychodził z kina; miał przy sobie kamerę oraz notebook, a także pirackie kopie dwóch właśnie zarejestrowanych filmów. W toku śledztwa ustalono, że Adam nie tylko wprowadzał pirackie filmy do Sieci, ale także sprzedawał je przez Internet. Mężczyzna został zwolniony - przez minione kilkanaście miesięcy oczekiwał na proces (w tym czasie policja gromadziła materiał dowodowy w jego sprawie).

Teraz rusza jego proces. Grozi mu kara do 6 miesięcy więzienia oraz do 25 tys. kanadyjskich dolarów grzywny. Co ciekawe, prokuratura przyznaje, że oskarżony ma sporo szczęścia, bowiem wszystkie filmy zostały przez niego zarejestrowane zanim w Kanadzie wprowadzono restrykcyjne przepisy zabraniające nagrywania filmów w kinach. Adam odpowie jednak za nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim oraz czerpanie korzyści majątkowych z tego procederu.