60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation

Dokładnie 60 lat temu zarejestrowana została spółka Tokyo Tsushin Kogyo KK z kapitałem wynoszącym 190 tys. jenów - przyszłe Sony Corporation. Nikt z założycieli firmy nie przypuszczał zapewne, że pół wieku później będzie ona należeć do wiodących producentów sprzętu elektronicznego na świecie, tym bardziej, że pierwszym zamówieniem, jaką otrzymała firma, był rządowy kontrakt na wykonanie... 50 odkurzaczy.

60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation
Patrząc na 60 lat historii koncernu, daje się zauważyć wyraźny trend ku miniaturyzacji i opracowywaniu coraz mniejszych i łatwiejszych w przenoszeniu urządzeń (radio tranzystorowe, walkman, discman, wideokamera). Sony wielokrotnie zaskakiwało użytkowników elektroniki (o czym poniżej), jednak okrągła rocznica powstania koncernu skłania także do spojrzenia w przyszłość. Firma upatruje bowiem szansy na utrzymanie się w ścisłej czołówce producentów elektroniki dzięki kilku technologiom, które postanowiliśmy przypomnieć.

60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation

Playstation3

Procesor Cell - opracowany w kooperacji z IBM i Toshibą za kilka miliardów dolarów układ integruje 8 rdzeni i 64-bitowy procesor główny. Będzie on sercem konsoli do gier PlayStation 3, której premiera zapowiadana jest na ten rok. Sony jednak zamierza wykorzystać procesor także do innych zastosowań - w łonie firmy powstała już grupa robocza, której zadaniem jest opracowywanie nowych produktów dla układu Cell. Mogą to być m.in. telewizory, odtwarzacze wideo i cyfrowe magnetowidy nowej generacji, w pełni obsługujące standard telewizji wysokiej rozdzielczości.

Czujniki obrazu - sensory te są podstawą pracy każdego cyfrowego aparatu fotograficznego i cyfrowej wideokamery, przetwarzając wiązki światła na impulsy elektryczne. Sony i na tym polu nie próżnuje. Być może już w przyszłym roku Sony wprowadzi do sprzedaży urządzenia dla użytkowników-amatorów z czujnikami CMOS (complementary metal oxide semiconductor), które umożliwiłyby nagrywanie filmów w wysokiej jakości - np. 60 klatek na sekundę lub 300 fps przy niższych rozdzielczościach (dziś jakość tę oferują jedynie nieliczne modele kamer do zastosowań profesjonalnych). Poprawić ma się też szybkość sensorów - czujnik umożliwić ma wykonanie nawet do 8 ujęć w czasie 1/8 s i następnie wybranie najlepszego zdjęcia lub przechwycenie obrazu z materiału wideo (obecnie szybkość czujników nie pozwala na przechwytywanie obrazu wystarczająco dobrej jakości z pliku wideo).

Roboty i sztuczna inteligencja - robot Aibo nie stał się rynkowym przebojem (o czym świadczy zakończenie jego produkcji przez Sony w ramach restrukturyzacji). Mimo to, spełnił zadanie katalizatora dalszych wzmożonych badań nad zaawansowanymi technologiami. Należy wśród nich wymienić techniki przetwarzania w czasie rzeczywistym danych istotnych dla kontrolowania napędu i systemu poruszania się robota (ruch urządzenia wymaga wprowadzenia i obróbki ogromnych ilości danych wejściowych z otoczenia, np. o ukształtowaniu powierzchni, przeszkodach, itp.). Inżynierowie pracują także nad udoskonaleniem algorytmów odpowiedzialnych za funkcjonowanie robota, wymuszających na jego cybernetycznym mózgu poszukiwanie nowych, bardziej wymagających zadań oraz uczenie się (np. kiedy należy przestać wykonywać daną operację, jeżeli do nikąd nie prowadzi).

W poniższym zestawieniu wymieniliśmy natomiast najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia w historii firmy, głównie związane z rynkowymi debiutami innowacyjnych urządzeń z zakresu elektroniki użytkowej.

1946

60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation

Magnetofon G-Type

7 maja - spółka zostaje oficjalnie zarejestrowana pod nazwą Tokyo Tsushin Kogyo KK (Tokyo Telecommunications Engineering Co. Ltd.). Jej kapitał wynosi 190 tys. jenów.

8 maja - japońskie Ministerstwo Komunikacji składa pierwsze znaczące zamówienie na sprzęt - 50 odkurzaczy.

1947

luty - firma przenosi się z dzielnicy Tokyo, Nihonbashi do innej - Shinagawy, gdzie do dziś znajduje się jej główna siedziba.

1950

lipiec - uruchomiona zostaje produkcja pierwszego japońskiego magnetofonu na taśmy magnetyczne, G-Type.

1955

styczeń - zostaje wyprodukowana pewna liczba egzemplarzy tranzystorowego radia TR-52, nie trafia jednak do sprzedaży z uwagi na podatność obudowy na złuszczanie się w wysokich temperaturach

60 lat minęło... - jubileusz Sony Corporation

Radio tranzystorowe TR-55

sierpień - model radia tranzystorowego TR-55 trafia na rynek za 18,9 tys. jenów (w owym czasie średnia płaca miesięczna pracownika biurowego w Japonii wynosiła 16 643 jenów).

1957

marzec - premiera urządzenia TR-63, najmniejszego radia tranzystorowego na świecie. Reklamowano je jako mieszczące się w kieszeni koszuli, co jednak nie było do końca zgodne z prawdą, wobec czego sprzedawcy nosili koszule szyte specjalnie na miarę radioodbiorników, z większymi kieszeniami.