60 milionów PS2

Firma Sony Computer Entertainment Inc z dumą ogłosiła, że w miniony weekend ilość sprzedanych egzemplarzy konsol PS2 na całym świecie osiągnęła pułap 60 miliomów sztuk.

Jubileuszowa konsola została sprzedana 6 września, czyli prawie dokładnie w 3 lata i 6 miesięcy od jej premiery, która miała miejsce 4 marca 2000 roku. Pułap 60 milionów egzemplarzy PS2 osiągnęła o ponad rok wcześniej niż jej poprzedniczka. Najwięcej konsol PS2 sprzedaje się na kontynencie północno-amerykańskim, gdzie sprzedano ponad 26,4 milionów sztuk. W Europie sprzedano nieco ponad 19,4 mln, a pozostałe 14 milionów w większości trafiło na rynek Japoński.

Jednak podczas gdy liczba zamówień od dystrybutorów konsol wciąż wzrasta, poziom ich produkcji spada. Wystarczyło zaledwie 4 miesiące, aby liczba sprzedanych egzemplarzy wzrosła z 40 do 50 milionów sztuk, jednak sprzedaż kolejnych 10 milionów zajęła już niemal dwa razy więcej czasu. Sony przewiduje również, że liczba sprzedanych konsol w tym roku będzie mniejsza o ponad 2,5 miliona sztuk w stosunku do ubiegłego roku fiskalnego.

Walcząc o zwiększenie poziomu sprzedaży Sony zdecydowała się w tym roku na pierwszy od chwili jej premiery upgrade. Dzięki temu PS2 została wzbogacona m.in. o opcje umożliwiające odtwarzanie płyt DVD-R, DVD-RW, DVD+R i DVD+RW. Na rynek wprowadzono również szereg urządzeń peryferyjnych (m.in. adapter sieciowy czy zewnętrzny dysk twardy), które mają zapewnić wysoki poziom sprzedaży PS2 aż do ukazania się następczyni, która najwcześniej pojawi się na rynku w 2004 roku.