64-bitowe P4 nie w tym roku

Intel nie zamierza wprowadzać do tegorocznej oferty 64-bitowej wersji procesora Pentium 4 Prescott. Podczas IDF-u producent twierdził, że taki produkt powstanie. Teraz deklaracje są podtrzymywane, jednak zmianie uległa przewidywana data jego premiery.

Powodem zwlekania Intela z premierą swego domowego układu 64-bitowego jest brak odpowiedniego wsparcia ze strony producentów oprogramowania. Zdaniem Intela brakuje nie tylko systemu operacyjnego lecz także sterowników.

64-bity trafią zatem w pierwszej kolejności do nowego Xeona, który pojawi się w ofercie w drugim kwartale br. Następnie rozszerzenia Enhanced Memory 64 Technology zobaczymy w Xeonie MP o kodowej nazwie Potomac (premiera w pierwszym kwartale 2005 r.).

Okazuje się jednak, że wcześniej 64-bitowe Prescotty trafią do komputerów montowanych przez współpracujących z Intelem integratorów zgłaszających zapotrzebowanie na produkt tego typu przeznaczony na rynek serwerów i stacji roboczych. Pozostałe układy przeznaczone do dystrybucji będą miały zablokowane rozszerzenia 64-bitowe.