64-bitowe Windows bez antywirusów

Użytkownicy i administratorzy zastanawiający się nad migracją do 64-bitowej klienckiej wersji Windows mają jeszcze jeden powód, żeby opóźnić decyzję. Może się bowiem okazać, że ich ulubione oprogramowanie antywirusowe nie zechce współpracować z nowym systemem Microsoftu.

Gigant z Redmond twierdzi, iż większość oprogramowania stworzonego dla starszej, 32-bitowej wersji Windows jest kompatybilna z odmianą x64. Jednak: "Każda znacząca zmiana w kernelu sprawia, że software działający w trybie jądra musi zostać przepisany", mówi Brian Marr, menedżer produktu w dziale Microsoft Windows Client.

Problem dotyczy w szczególności sterowników i programów antywirusowych. Marr uspokaja: "Oprócz nich nie ma zbyt wielu rodzajów aplikacji tak poważnie związanych z jądrem Windows."

Programów antywirusowych brak. Proszę czekać...

Firmy i użytkownicy wykorzystujący oprogramowanie McAfee Internet Security Suite i Trend Micro PC-cillin Internet Security na wersje 64-bitowe będą musieli zaczekać do 2006 roku. Symantec natomiast ma już w swojej ofercie edycję AntiVirus Corporate Edition 10.0, która działa w Windows x64. Jednak przedstawiciele firmy nie są w stanie w tej chwili odpowiedzieć, czy pojawią się 64-bitowe wersje oprogramowania antywirusowego dla mniejszych odbiorców (małe firmy, użytkownicy domowi).

Nie zaspała firma Eset, producent programu NOD32. Wczoraj swą premierę miała wersja NOD-a, która potrafi rozpoznać, w jakim systemie operacyjnym pracuje - i odpowiednio się dostosować.

Zdaniem Marra, do czasu światowej premiery Visty, Windows x64 pozostanie systemem operacyjnym wykorzystywanym wyłącznie przez użytkowników skrajnie zaawansowanych, "ultra high-end". Jest więc szansa, że cyberprzestępcy nie dokonają zbyt wielu szkód, a producenci oprogramowania antywirusowego zdążą zaproponować odpowiednie, 64-bitowe rozwiązania.

Aktualizacja: 29 lipca 2005 11:43

Jak dowiedzieliśmy się od firmy Dagma - polskiego dystrybutora Eset - program antywirusowy NOD32 wspierający 64-bitowe systemy Windows XP i Windows 2003 Server od momentu swej światowej premiery dostępny jest również w Polsce.


Zobacz również