64-bitowe Windows od jutra w sprzedaży

W czasie odbywającej się w Seattle konferencji WinHEC przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, że jutro rozpocznie się sprzedaż systemów Windows x64 (Professional i 2003 Server), przeznaczonych dla 64-bitowych procesorów AMD i Intela.

Wedle wcześniejszych przecieków, nowe wersje Windows miały być udostępnione pod koniec kwietnia (Windows XP - 29 kwietnia). Oficjalną premierę ustalono jednak na 26 kwietnia.

Dostępne do niedawna w witrynie Microsoftu przedpremierowe wersje trial Windows XP x64 zostały usunięte w ubiegłym miesiącu - ciągle jeszcze można pobrać Windows Server 2003 x64.

Najnowsze systemy operacyjne w pełni obsługują możliwości nowego sprzętu: zamiast dotychczasowych 4 GB możliwe jest wykorzystanie do 16 terabajtów (TB) pamięci RAM. Również plik wymiany może zostać powiększony - obecnie maksymalna wielkość to 16 TB, z nowymi systemami operacyjnymi będzie to 512 TB.

Firma podkreśla także, że dzięki wsparciu dla technologii NX (No Execute) w nowych OS-ach, użytkownicy będą lepiej zabezpieczeni przed atakami polegającymi na przepełnieniach bufora.

Windows x64 w Polsce

Z okazji premiery Windows XP Professional x64 i Windows Server 2003 x64 zadaliśmy Bartłomiejowi Dankowi, rzecznikowi prasowemu firmy Microsoft w Polsce kilka pytań dotyczących premiery nowych systemów...

PC World Komputer: Donosiliśmy niedawno, że Windows XP Professional x64 pojawi się w sprzedaży 29 kwietnia. Skąd ta zmiana w terminie premiery?

Bartłomiej Danek: Nie było ostatecznej i pewnej daty premiery, a kiedy ta została ustalona, to już nic się nie zmieniło.

Jaka będzie cena nowego XP na rynku światowym i polskim?

Cena 64-bitowego Windows będzie taka sama jak wersji przeznaczonej dla procesorów 32-bitowych.

Do kogo jest skierowany nowy system operacyjny?

64-bitowy Windows adresowany jest do osób, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej do szybkiej obróbki grafiki, bardziej skomplikowanych obliczeń czy pracy na rozbudowanych bazach danych. Oczywiście szybkość przyda się również w grach - przy renderingu czy generowaniu efektów 3D.

Ile będzie kosztować uaktualnienie z wersji 32-bitowej i czy taka możliwość pojawi się w Polsce?

Aktualnie nie przewidujemy możliwosci upgrade'u.

Czy w takim razie pojawi się wersja Home 64-bitowego Windows?

Nie, nie będzie 64-bitowej wersji Windows XP Home.

Aktualizacja: 29 kwietnia 2005 19:50

A jednak! Jak się okazuje, również w Polsce możliwa będzie bezpłatna wymiana 32-bitowych Windows XP Professional na wersję x64. Akcja ma potrwać do końca lipca 2005 roku.


Zobacz również