64-bitowy Sempron w testach

Po zapowiedzi wprowadzenia tanich procesorów Intela o architekturze 64-bitowej nadszedł czas, aby twórca rozszerzenia AMD64 zaczął sprzedawać swoje procesory domowym użytkownikom. Producent wprowadza na rynek pełnowartościowego 64-bitowego Semprona 3400+, którego testy przedstawiamy Wam już dzisiaj.

Kiedy rok temu AMD zaprezentowało procesor Sempron, montowany w złączu Socket 754, wzbudził on niemałe zamieszanie. Wprawdzie można go było zainstalować na płytach przeznaczonych do Athlona 64, jednak nie oferował większości jego zalet. Sempron 3100+ zawierał zintegrowany, jednokanałowy kontroler pamięci DDR, ale nie oferował 64-bitowego trybu pracy. Trzy dni temu na rynek trafił pierwszy AMD Sempron w wersji 3400+. Nareszcie więc AMD rozpoczyna sprzedaż 64-bitowego procesora dla mas.

Nowy układ o roboczej nazwie Palermo produkowany jest w procesie 90 nm z wykorzystaniem miedzi w technologii SOI. Na powierzchni 84 mm2 znajduje się 63,5 mln tranzystorów, pobierających do 62 W energii. Nowy procesor pracuje z częstotliwością 2 GHz i wyposażony jest w 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Te parametry pozwalają mu osiągnąć znacznie wyższą częstotliwość od nominalnej.

Procesor Sempron z podstawką Socket 754

Procesor Sempron z podstawką Socket 754


Zobacz również