64-bitowy Windows 2000

Microsoft zaprezentował wstępną 64-bitową wersję systemu Windows 2000, testowaną już przez producentów sprzętu i oprogramowania.

Na Microsoft Professional Developer Conference firma Microsoft wraz Intelem zaprezentowały wersję systemu Windows 2000 przeznaczoną do współpracy z 64-bitowym procesorem Intel Itanium (IA-64). Na razie nowa wersja "okien" rozprowadzana będzie jedynie wśród producentów sprzętu i oprogramowania, którzy przygotowują aplikację i sterowniki urządzeń przeznaczone do nowego systemu. Jak podkreślił Bill Gates, "Prezentowana platforma wykorzystuje nowy zestaw instrukcji, w którego opracowanie Intel, wraz z takimi partnerami jak Hewlett-Packard, zainwestował miliardy dolarów". Gates dodał, że "Microsoft bardzo wspierał te wysiłki na każdym etapie".

Jednocześnie firma Microsoft udostępniła narzędzia Software Development Kits (SDKs) oraz Driver Development Kits (DDKs), dzięki którym programiści będą mogli przystosować do pracy w nowym środowisku aplikacje napisane z myślą o 32-bitowej wersji Windows 2000. Nowe narzędzia znacznie uproszczą adaptację bieżącego oprogramowania do 64-bitowych Windows i oszczędzą twórcom konieczności pisania kodu praktycznie od początku.

Firmy zapowiedziały, iż procesory Intel Itanium będą dostępne w sprzedaży w III kwartale, natomiast 64-bitowe Windows 2000 - pod koniec bieżącego roku.


Zobacz również