64-bitowy Xeon konkurentem Opterona?

Z nieoficjalnych źródeł jakie docierają do prasy i branży komputerowej wynika, że być może już na najbliższym forum technologicznym Intela (IDF), które odbędzie się w przyszłym miesiącu, zobaczymy 64-bitowy procesor serii Xeon, kompatybilny także z aplikacjami 32-bitowymi. Jest to tzw. projekt x86-64.

Xeon z rozszerzeniami 64-bitowymi miałby się nazywać Xeon CT. Istotnym udoskonaleniem miałaby być m.in. możliwość adresowania ponad 4 GB pamięci RAM. Nie wiadomo kiedy Intel zdecydowałby się na wprowadzenie takiego produktu na rynek. Wnioskując z wypowiedzi przedstawicieli Intela firma czeka na czas, kiedy oferta stosownego, 64-bitowego oprogramowania będzie na tyle szeroka, że skłoni klienta do inwestycji w uniwersalny procesor zgodny z 32 o 64 bitami. Na razie, i tu trzeba przyznać słuszność Intelowi, programów takich jest jak na lekarstwo.

To jednak może szybko ulec zmianie, a lokomotywą przemian okrzyknięty może zostać mający ukazać się w drugiej połowie br. system operacyjny Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition dla platform 64-bitowych.


Zobacz również