6G może osiągnąć zawrotną prędkość 1TB/s, Chiny już pracują nad nową technologią

Chiny są liderem wdrażania technologii 5G i mają zamiar utrzymać ten status, również w przyszłej generacji sieci komórkowej. Według tamtejszych naukowców, 6G osiągnie zawrotne prędkości.

Obecnie stoimy u bram piątej generacji sieci komórkowej. Jak przystało na nową technologię, zapewni nam ona nieporównywalnie większe prędkości przesyłu danych od, dominującej obecnie, sieci 4G. Z informacji opublikowanych przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU - International Telecommunication Union) dowiadujemy się, że 5G może nam zaoferować transfery danych z prędkością na poziomie 20 Gb/s. Znacznie niższe mają być również opóźnienia, które mają nie przekroczyć 5 ms. Jak to przekłada się w praktyce? Bazując na danych ITU możemy założyć, że około 100 GB danych pobierzemy w 40 sekund. Brzmi imponująco, prawda?

Okazuje się jednak, że 6G, nad którym już trwają prace, pozwoli nam ściągnąć 1 TB danych w ciągu zaledwie sekundy! Takie informacje podali eksperci pracujący w Chińskim Ministerstwie Nauki i Technologii, które niedawno rozpoczęło prace przygotowawcze do badań 6G. Ich zdaniem, szósta generacja sieci komórkowej może osiągnąć nawet 8000 razy wyższe prędkości od 5G.

Co ciekawe, zupełnie innego zdania są naukowcy w Japonii, którzy uważają, że 6G będzie szybsze od 5G co najmniej 10 razy. Jak widać różnice w opiniach specjalistów są dość spore, ale z drugiej strony, nie można się temu dziwić. Tak naprawdę prace nad 6G są dopiero w powijakach, jeszcze wiele elementów związanych z nową technologią może się zmienić. Spekuluje się, że szósta generacja zadebiutuje najwcześniej w 2030 roku. Warto przy tym przypomnieć, że prace nad 5G trwają już od 12 lat, czyli od 2008 roku.

źródło: gsmarena.com