7 GeForce'ów, zmodyfikowane jądro Linuksa - akademicki superkomputer biurkowy

Pracownicy uniwersytetu w Antwerpii zbudowali biurkowy superkomputer. FASTRA II, bo taką nosi nazwę, jest już drugim dzieckiem belgijskich naukowców z serii komputerów desktop o nieprzeciętnej mocy obliczeniowej.

PC World Testy - karty graficzne

Naukowcy skupieni w zespole badawczym Astra, wchodzącym w skład uniwersyteckiej jednostki Vision Lab, opracowują nowe metody wykonywania tomografii komputerowej (tomografia to technika szeroko stosowana w medycynie do uzyskiwania obrazów dwu- lub trójwymiarowych organów wewnętrznych pacjentów). Zespół Astra pracuje nad technologią, która umożliwiłaby uzyskiwanie bardziej precyzyjnych obrazów, niż te powstające przy użyciu tradycyjnych metod.

Zobacz również:

  • The Sims 4 - bez tych dodatków nie ma sensu grać

Naukowcy chcą m.in. opracować system umożliwiający generowanie tomogramów o wysokiej rozdzielczości w oparciu o standardowe zdjęcia ze skanerów. Problemem staje się jednak niewystarczająca moc obliczeniowa komputerów, niezbędna do przetworzenia dużej ilości danych.

Odpowiedzią na te bolączki ma być stworzony przy współudziale firmy Asus i sklepu komputerowego Tones.be projekt desktopowego superkomputera, w którym główny ciężar obliczeń biorą na siebie wydajne karty graficzne. FASTRA II korzysta z procesora Intel Core i7 oraz siedmiu kart opartych na procesorach Nvidia GeForce. Szesć z nich to karty GTX 295, czyli podwójne GPU na jednej płytce; ostatnia to "zwykłe" GTX 275.

Skąd wzięła się nieparzysta liczba kart? Jak wyjaśniają członkowie projektu, początkowo system w ogóle nie chciał się uruchomić. Naukowcy po konsultacjach z pracownikami Asusa doszli do wniosku, że karty graficzne zastosowane w FASTRA II wymagały większego obszaru adresowania niż mógł zapewnić BIOS.

Jak wiadomo, 32-bitowy BIOS może zaadresować do 4 GB pamięci fizycznej. Przestrzeń adresowa zamontowanych w komputerze urządzeń ograniczona jest w takim wypadku do ok. 3 GB. Ponieważ każda z zamontowanych kart wymagała bloków pamięci 16, 32 i 256 MB, jednocześnie możliwe było uruchomienie systemu z 8 lub 9 procesorami graficznymi - czytamy w opisie szczegółów technicznych projektu.

Asus dostarczył płytę główną ze specjalnie zmodyfikowanym BIOS-em, który całkowicie omijał alokację obszaru adresowania dla kart GTX 295. Stąd też wzięła się pojedyncza karta GTX 275 - jest to jedyna karta całkowicie inicjalizowana BIOS-em, zapewniająca obsługę grafiki i obrazu wyświetlanego przez monitor.

Z tak zmodyfikowanym BIOS-em system się uruchomił, ale do zainicjalizowania zestawu GeForce'ow GTX 295 potrzebne było coś jeszcze - optymalizacja jądra Linux 2.6.29.1, umożliwiająca ręczną alokację obszaru adresowego. Ponieważ kernel jest 64-bitowy, możliwe było przydzielenie wszystkich bloków pamięci.

"Chociaż system został uruchomiony i działa, wciąż doświadczamy problemów ze stabilnością oprogramowania, prawdopodobnie wywołanych niekompatybilnością sterowników wideo oraz modyfikacjami w BIOS-ie i kernelu Linuka, które musieliśmy przeprowadzić" - piszą naukowcy na stronie projektu.