7 fantastycznych technologii, które zmienią nasze życie

Człowiek stworzył i będzie tworzył technologie, które w bliższej, lub dalszej perspektywie czasu znacząco wpłyną na nasze życie. Postanowiliśmy przybliżyć wam najważniejsze z nich.


W ciągu najbliższych lat nasze życie może się znacząco zmienić za sprawą wielu fantastycznych technologii, z których część w początkowej fazie rozwoju już jest dostępna dla wybranych. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują poniżej opisane rozwiązania.

Google Glass (i inne ubieralne urządzenia)

Google Glass to wizja przyszłości internetowego giganta, która zakłada "uzbrojenie" człowiek w okulary będące jednocześnie platformą multimedialno-informacyjną cechującą się ogromną funkcjonalnością. Dzięki niej będzie mógł np. wykonać połączenie, nagrać film, sprawdzić pocztę, czy też wyszukać coś w internecie. Może też liczyć na szereg dodatkowych informacji towarzyszących temu co widzi naokoło (rzeczywistość rozszerzona), nawigację oraz komunikację z gadżetem za pomocą głosu. Oczywiście jego możliwości będą rosły wraz z rozwojem technologii, która pozwoli na realizację coraz ciekawszych pomysłów deweloperów.

Google Glass

Google Glass

O ile to, że tego typu gadżety będą szeroko obecne w niedalekiej przyszłości na rynku moim zdaniem nie budzi wątpliwości, o tyle sam projekt Google Glass (do tej pory realizowany w wersji Explorer przeznaczonej dla deweloperów) został z początkiem 2015 roku zakończony. Zwolennicy tego rozwiązania mieli nadzieję, że Google szykuje się w końcu do premiery tańszych okularów w wersji konsumenckiej. Niestety w grudniu serwis 9to5Google opublikował zdjęcia nowych okularów Google'a, które trafiły do amerykańskiej agencji FCC, gdzie poddane miały być procesowi certyfikacji. Potwierdziły one wcześniejsze doniesienia Wall Street Journal, z których wynikało, że Google, póki co, nie jest zainteresowane rynkiem konsumenckim. Wspomniane zdjęcia prezentowały bowiem okulary w wersji Enterprise Edition (czyli do komercyjnych zastosowań) mające być ponoć dystrybuowane jedynie w ramach projektu Google for Work.

Google Glass - problemy

Przy okazji opisu okularów Google należy też zaznaczyć, że gadżet ten napotkał na swojej drodze kilka poważnych problemów.

Kina: The Cinema Exhibitors' Association, organizacja zrzeszająca 90% brytyjskich operatorów kin, wyraziła jasno swoje stanowisko: "nie można mieć Google Glass wchodząc do sali kinowej, obojętnie, czy będzie już wyświetlany film, czy nie". W sumie jednak nie widzę powodu, dla którego osoby posiadające Google Glass miałyby mieć je założone podczas seansu.

Miejsca publiczne: Google Glass budzą też duże kontrowersje np. w miejscach takich jak bary. Inni klienci nie czują się bowiem komfortowo w obecności osoby, która w każdej chwili może utrwalać ich zachowanie na filmie bez ich wiedzy.

Uzależnienie: warto też przypomnieć o przypadku żołnierza, u którego zdiagnozowano uzależnienie od Internetu wywołane noszeniem Google Glass. Co więcej, wg dr Andrew Doana z Substance Abuse and Recovery Program (SARP) marynarki wojennej USA zespół abstynencyjny wywołany odstawieniem okularów był silniejszy od zespołu związanego z alkoholem.

Nie tylko Google Glass

Google Glass to najbardziej spektakularny ale nie jedyny przykład tzw. urządzeń ubieralnych. Warto jednak zaznaczyć, że w sumie cała ta grupa produktów ("inteligentne" zegarki, opaski, pierścienie) będzie miała potężny wpływ na nasze życie, w tym przede wszystkim na zdrowie ponieważ przy ich projektowaniu mocny nacisk stawia się na monitorowanie różnych parametrów pracy organizmu. Z czasem czeka nas znacząca rozbudowa struktury towarzyszącej, która będzie potrafiła odpowiednio zagospodarować zbierane w ten sposób dane.