7 gadżetów z przeszłości

Fani nowoczesnych technologii zachwycają się dziś tabletami, smartfonami, konsolami z kontrolerami ruchowymi oraz technologią 3D. Co jednak rozbudzało wyobraźnię 20 i 30 lat temu? Okazuje się, że także kiedyś na topie były urządzenia przenośne, systemy rozrywkowe, komputery osobiste i nowości z dziedziny telekomunikacji.

Automaty do gier (fot. Sam Howzit)

Sony Walkman

Zapomnijcie o odtwarzaczach MP3 i smartfonach! Na przełomie lat 80. i 90. rządził Sony Walkman i jego naśladowcy. Dzięki niemu ludzie po raz pierwszy mogli słuchać swojej muzyki w każdym miejscu. Wtedy była ona przechowywana na kasetach magnetofonowych (pamiętacie?), które nie pozwalały nosić przy sobie całej swoje muzykoteki, jak w obecnych urządzeniach. Była to jednak prawdziwa rewolucja.

Nintendo Entertainment System

Nintendo NES to przełomowa konsola lat 80., która postawiła na nogi podupadającą branżę dzięki grom wyższej jakości dostępnym na tę konsolę. Kontroler NES-a z charakterystycznym krzyżakiem wyznaczył również nowe standardy obecne w konsolach do dzisiaj. W Polsce nie mieliśmy okazji dobrze poznać tego gadżetu, za to jego klon Pegasus zrobił prawdziwą furorę.

Zobacz również:

  • Commodore 64 - legendarny klasyk w dobrej cenie w polskich sklepach

Commodore 64

Wydany w 1982 roku, komputer Commodore 64 stał się urządzeniem kultowym. Był ogólnodostępny, mógł być podłączany do telewizora, a jego cena (początkowo 595 dol. w USA) była w miarę przystępna. Sam komputer miał 64 KB RAM i 1 MHz procesor. Znalazł dla siebie wiele zastosowań oraz pokazał, że gry komputerowe mogą być naprawdę popularne. Do tej pory jest najlepiej sprzedającym się komputerem wszech czasów (17 mln urządzeń). Niedawno wydano nową wersję Commodore 64 - nowoczesne podzespoły w obudowie retro.