7 gier flash, które podbiły serca graczy

Gry flash, gramy w nie niemal wszyscy - w pracy, w szkole, w domu. Dziennikarze redakcji Gamestar postanowili wytypować siedem najciekawszych produkcji, które zyskały sporą popularność i zdobyły serca graczy. Są w śród nich zarówno proste tytuły typu arcade, jak również wciągające przygodówki czy zręcznościówki.


Wybranie tylko kilku propozycji to niezwykle trudne zadanie, bo przecież jak z milionów gier wyłowić 7 najlepszych? W związku z tym proponujemy Wam pewną zabawę. O tym jednak wspomnimy trochę później. Zacznijmy od podstaw.

Czym w ogóle jest flash?

Flash (czy też Adobe Flash, dawniej Macromedia Flash) jest platformą multimedialną służącą do tworzenia animacji, filmów wideo czy też interaktywnych elementów mających na celu urozmaicenie i wzbogacenie stron Internetowych. Jest to platforma zawierająca w sobie tzw. ActionScript i to właśnie dzięki niemu mamy możliwość grania w różnego rodzaju gry.

Wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy Macromedia udostępniło swoją technologię Internautom z całego świata. Gry online zaczęły wyglądać niczym profesjonalne produkty rozrywkowe i szybko dorobiły się rzeszy fanów. Od tego czasu specjaliści z firmy Macromedia, a następnie Adobe, robili wszystko, by gry Flash rozwijały się stabilnie i dynamicznie. Doprowadziło to do olbrzymiego rozwoju, zaś tytuły takie jak Tempest czy Asteroids stały się jednymi z najpopularniejszych gier w Sieci. W 2004 roku, gdy uporządkowano cały język za pomocą Action Script w wersji 2.0, flashowe produkcje weszły na kolejny poziom zaawansowania.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje najlepszych gier Flash, które wyróżniają się oryginalnością oraz grywalnością. Nie należy się jednak sugerować pozycją na liście, jest ona całkowicie przypadkowa.

flOw

7 gier flash, które podbiły serca graczy

flOw

Flow (oryginalnie literowane: flOw) jest grą polegającą na... jedzeniu. Otóż, jako wielokomórkowa forma życia, usiłujemy przetrwać pochłaniając inne organizmy żyjące w wodzie. Na skutek spożycia cząstek DNA innych zwierząt, ewoluujemy i stajemy się coraz większym, bardziej śmiercionośnym stworem. Zjadając przeciwników zawierających czerwoną kropkę w środku, przechodzimy o poziom niżej (w głąb wodnego akwenu). Ciekawą sprawą jest to, że gra ta powstała jako część badań naukowych dotyczących pracy magisterskiej Jenova Chena i Nicholasa Clarka. Co ciekawe, tytuł automatycznie dopasowuje poziom trudności do gracza. Wszystko to, dzięki specjalnemu systemowi DDA (Dynamic Difficulty Adjustment). Jeżeli macie więc ochotę dołączyć do przeszło 4 milionów graczy - naprawdę warto spróbować.

Zagraj we flOw.

Bejeweled

7 gier flash, które podbiły serca graczy

Bejeweled 2

Początkowo produkcja ta znana była pod tytułem Diamond Mine. Gra Bejeweled oficjalnie zadebiutowała w 2001 roku. Opracowana i wyprodukowana przez PoPCap Games i przeznaczona do uruchamiania bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Gra w bardzo krótkim czasie osiągnęła to, co rzadko udaje się innym, podobnym produkcjom. Otóż do dnia dzisiejszego zyskała sobie imponującą ilość użytkowników - przeszło 150 milionów. Warto dodać, że wersja 'retail' sprzedała się w przeszło 25 milionach egzemplarzy.

Bejeweled oferuje kilka trybów rozgrywki (normalny, czasowy, itp.). Zasady są proste: zamieniamy klejnoty w taki sposób, by uformowały linię składającą się z minimum trzech szlachetnych kamieni. Każdy usunięty klejnot wypełnia pasek poziomu, który po osiągnięciu maksimum przenosi nas do kolejnej planszy.

Bejeweled możemy bez problemu pobrać z Android Market, Xbox Live czy Apple App Store. Pamiętajcie tylko o jednym - to wciąga. Samo 'przypomnienie sobie jak ta gra wygląda' zajęło autorowi tego artykułu przeszło trzy godziny.

Zagraj w Bejeweled.

Metal Slug Flash

7 gier flash, które podbiły serca graczy

Metal Slug Flash

Pamiętacie czasy, gdy komputery PC były rzadkością, a czas wolny który poświęcało się rozrywce elektronicznej polegał na wyjściu ze znajomymi "na automaty"? W każdym z takich salonów znajdowały się gry, przy których nie było tłoku oraz takie, gdzie nie sposób było się dopchać. Do tych drugich należał Metal Slug. Gra z gatunku "idź w prawo i strzelaj", jednak zrealizowana z taką ilością humoru, że po prostu nie sposób było się od niej oderwać. My prezentujemy świetny remake, oczywiście w popularnym Flashu.

Zagraj w Metal Slug Flash.