7 powodów, aby pokochać Windows 7

5. Wsteczna kompatybilność

Wspomnieliśmy o sterownikach dla Visty, które powinny w większości przypadków współpracować z Windows 7. Vista cierpiała jednak jeszcze na jedną przypadłość. Mianowicie była to niezgodność ze starszym oprogramowaniem (tryb kompatybilności ze starszymi okienkami rzadko się sprawdzał). Windows 7 bazuje na podobnej architekturze co poprzednik. Microsoft zapewnia, że praktycznie każdy program napisany z myślą o Viście zadziała także w nowych okienkach. Redmond zapewnia, że dotyczyć to ma także aplikacji tworzonych jeszcze dla Windows XP. Jeśli jednak program odmówi posłuszeństwa, to zawsze możesz spróbować uruchomić go w nowym trybie zgodności: tym razem z Vistą. Warto dodać, że oprogramowanie podejrzanie niebezpieczne nie będzie automatycznie blokowane, jak miało to miejsce w Viście, lecz to Ty sam o tym zdecydujesz.

6. Wszystkie zadania w jednym miejscu

Action Center to nowy moduł, który grupuje wszystkie typowe zadania związane z różnymi aspektami pracy Windows. Nie będziesz już musiał szperać w Panelu sterowania czy szukać rozwiązania problemu w pomocy systemowej. Action Center rozwiąże za Ciebie praktycznie każdy problem z komputerem. Poniekąd jest to rozwinięcie idei modułu Centrum bezpieczeństwa (gdzie bezpieczeństwo jest teraz jedną z kategorii zadań Action Center) znanego z Visty i Windows XP SP2. Pogrupowano tutaj praktycznie wszystkie popularne opcje, w postaci dwóch kategorii: Security oraz Maintenance - miejsca, w którym znajdziesz wszelkie zadania związane ze stabilna pracą systemu i jego konserwacją.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Windows 11: jak Copilot zmieni Twoje życie?
7 powodów, aby pokochać Windows 7

Action Center rozwiąże prawie każdy Twój problem i pomoże odpowiednio zadbać o stabilność oraz bezpieczeństwo środowiska pracy

Poniżej kategorii głównych znajdziesz dwie dodatkowe funkcje. Pierwsza - Troubleshooting pozwala uzyskać rozwiązania na problemy zidentyfikowane przez system. Windows 7 wyszukuje dostępne rozwiązania i prezentuje je w czytelnej postaci. Warto dodać, że część usterek system naprawia sam, bez twojego udziału. Dopiero, gdy próba się nie powiedzie to raport problemu zostaje przedstawiony Tobie, oczywiście wraz ze stosowną solucją. Jest jeszcze nowe narzędzie Recovery, które pozwala tworzyć kopie zapasowe zaledwie przez podwójne kliknięcie myszą.

7. DirectX 11 dla graczy

Gracze komputerowi także z czasem pokochają Windows 7, a to dzięki nowemu API Microsoftu - DirectX 11. Nowe biblioteki wprowadzą, m.in. nowy model shaderów (oznaczony numerem 5.0), wsparcie dla tessalacji, lepszą obsługę wielowątkowości (na którą fani gier komputerowych czekają z niecierpliwością już kilka ładnych lat) czy natywne wsparcie dla ray tracingu. Co istotne, nowe API będzie wstecznie kompatybilne z 10 wersją bibliotek). Nie będzie więc mowy o sytuacji, jaka miała miejsce wraz z premierą Visty. Wczesna implementacja DirectX 11 znajduje się Windows 7 beta 1. Niestety na zobaczenie efektów, które zaoferować mogą biblioteki przyjdzie Ci jeszcze poczekać. Powód jest prosty - na rynku nie ma obecnie karty graficznej zgodnej sprzętowo z nowym DirectXem. System będzie także wydajnieszy w grach.

W systemie zaimplementowano nowe rozwiązanie - WARP (Windows Advanced Rasterization Platform), które pozwala wykorzystać do generowania efektów zgodnych z DirectX 10 procesor CPU. Rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu graczom nie mającym najnowszych akceleratorów grafiki w komputerze.

Wymieniliśmy tylko 7 głównych powodów przemawiających za nowymi okienkami Microsoftu. Więcej informacji o następcy Visty znajdziesz w artykule pt. "Windows 7 - wgląd pod maskę" (PC World 01/2009) oraz w teście pierwszej bety Windows 7.

Uważasz, że artykuł jest zbyt cukierkowy? Poczekaj, już wkrótce przedstawimy 7 powodów, które sprawią, że znienawidzisz Windows 7...

Testową wersję najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu można pobrać z naszego serwisu FTP.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: