7 powodów, aby znienawidzić Windows 7

W artykule "7 powodów, aby pokochać Windows 7" przedstawiliśmy siedem głównych cech przemawiających za nowymi okienkami. Nie myślcie jednak, że następca Visty jest pozbawiony wad. Tym razem prezentujemy siedem powodów, które mogą sprawić, że będziecie omijać nowe "okna" Microsoftu szerokim łukiem.

7 powodów, aby znienawidzić Windows 7

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Przedstawialiśmy już 7 powodów, aby pokochać Windows 7. Tym razem spojrzymy na nowy system bardziej krytycznie i zaprezentujemy powody, które mogą sprawić, że nie będzie on cieszył się uznaniem klientów.

1. Nowe - stare - jądro, czyli gdzie się podziało MinWin

W Windows 7 początkowo miało znaleźć się nowe jądro. MinWin, bo o nim mowa, zostało zademonstrowane pod koniec 2007 roku. Rewolucyjny kernel zajmuje tylko 25 MB na dysku twardym komputera i ma wymagania sprzętowe mniejsze, niż jądro... Windows XP! Niestety, implementacja nowego kernela w Windows 7 została porzucona na etapie wczesnej wersji alpha - nowy system ma jądro Visty.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Nie jest to ten sam kernel, który użyto w następcy XP. Microsoft zoptymalizował kod i dodał kilka nowych funkcji - stąd oznaczenie 6.1 w nazwie (Vista ma jądro w wersji 6.0). Przypomina się sytuacja z rewolucyjnym rozszerzeniem systemu plików WinFS, wokół którego Microsoft najpierw narobił szumu, a następnie nie umieścił go w ostatecznej wersji Visty.

7 powodów, aby znienawidzić Windows 7

Windows 7 to Vista, oznaczona numerem 6.1?

Co to oznacza? Jądro Visty ma sporo ograniczeń oraz funkcji nielubianych przez programistów. Zwłaszcza w kernelu 64-bitowym obowiązują pewne rygorystyczne zasady związane z obsługą powłok systemowych (w 64-bitowych Windows warstwa sterownika znajduje się w innym miejscu, niż jądro systemowe, stąd wymagane jest stosowanie pewnych procedur podczas pisania kodu). Utrudnia to proces kompilowania oprogramowania. MinWin miało rozwiązać te problemy.

Nie martw się jednak na zapas. W twoim przypadku brak kompatybilności uruchamianych aplikacji z jądrem Windows objawi się - co najwyżej - niebieskim ekranem BSOD. Jesteś już jednak do niego przyzwyczajony, nieprawdaż?

2. Brak nowości

W sieci można znaleźć wiele opinii, że Windows 7 to usprawniona Vista (system powinien zostać udostępniony w postaci dodatku... Service Pack 2 dla następcy XP). Jest w tym trochę prawdy: potwierdził to nawet sam Steve Ballmer.

Microsoft tym razem skupił się na dopracowaniu dotychczasowej funkcjonalności "okien". Stąd też w Windows 7 nie znajdą się praktycznie żadne nowości. Nie będzie nowego systemu plików (obiecanego wraz z Vistą), zrezygnowano także z jądra MinWin. Gigant z Redmond doszlifował jedynie wybrane technologie (główny nacisk postawiono na multimedialność systemu oraz wsparcie dla najnowszego sprzętu). Nie zmienia to faktu, że przyjdzie ci ponownie zapłacić kilkaset złotych za... usprawnioną Vistę!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: