7 premier, na które czekamy w 2007

Na jakie produkty z branży oprogramowania czekamy w bieżącym roku? Firefoksa 3? Windows Home Server? KDE4? Każdy na pewno ma swoje typy, my poniżej zebraliśmy kilka swoich - postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej programom, które obecnie dostępne są w wersjach testowych, ale jeszcze w tym roku mają się pojawić ich finalne wydania. Oczywiście wybór jest bardzo subiektywny i nie każdemu będzie pasował - dlatego też zapraszamy do prezentowania swoich propozycji w komentarzach pod artykułem.

Mozilla Firefox 3.0

Pod koniec zeszłego miesiąca pojawiła się kolejna wersja testowa - alpha 4 - tej doskonałej przeglądarki. Na finalną wersję przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale wiemy już mniej więcej co nam ona zaoferuje. Po pierwsze, użytkownicy starszych wersji systemów z rodziny Windows będą się mogli z nią pożegnać, ponieważ Firefox 3 będzie wymagał Windows 2000 lub nowszego. To samo tyczy się użytkowników komputerów z jabłuszkiem posiadających jeszcze system Mac OS X 10.2 lub starszy. Nadjedzie pora na upgrade.

Test ACID2 w Firefoksie 3

Test ACID2 w Firefoksie 3

Teraz dobre nowiny. Zmiany w przeglądarce nie skupią się na interfejsie użytkownika, który ma pozostać prawie nie zmieniony, ale głównie na "wnętrznościach". Po pierwsze Firefox 3 będzie wyposażony w nowy silnik renderujący strony WWW - Gecko 1.9, który na przykład pomyślnie przechodzi słynny test ACID2. Także jedną z poważniejszych zmian w platformie będzie zmiana biblioteki generowania grafiki i renderowania tekstu. Na tym miejscu pojawi się Cairo, która będzie odpowiedzialna nie tylko za wyświetlanie oglądanych witryn WWW, ale także interfejsu użytkownika przeglądarki. Użycie tej biblioteki na pewno polepszy działanie Firefoksa, gdyż korzysta ona z przyspieszania sprzętowego operacji graficznych oferowanych przez karty graficzne.

Jeżeli kogoś interesują bardziej szczegółowe informacje na temat rozwoju nowego silnika wyświetlającego to może się zapoznać ze szkicem dokumentu na witrynie Fundacji Mozilla.

Kolejną ciekawą nowością będzie wbudowanie mechanizmów pozwalających na pracę z aplikacjami internetowymi w trybie offline. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule "Firefox 3 przydatny również... offline?".

Jak już wspomnieliśmy, pojawiła się niedawno kolejna wersja testowa alpha 4 Firefoksa. Wśród ważniejszych zmian znalazły się w niej między innymi nowe okienko z informacjami o wyświetlanej stronie, nowa biblioteka JavaScript FUEL przeznaczona dla deweloperów rozwijających rozszerzenia dla przeglądarki, kolejne usprawnienia mechanizmów do pracy offline, usprawnienia dla systemu MacOS X oraz poprawki w silniku renderującym Gecko 1.9. Więcej dowiedzieć się można z oficjalnych informacji na stronach Mozilli.

Na razie przedstawiciele Mozilla Foundation odradzają zwykłym użytkownikom instalowanie wersji testowych. Wydanie te przeznaczone są dla testerów oraz deweloperów tworzących aplikacje webowe. Jeżeli nie nastąpi żadne poważniejsze opóźnienie, to z trzecim wydaniem Firefoksa powinniśmy mieć możliwość zapoznać się już w drugiej połowie tego roku.

MacOS X 10.5 Leopard

Ma to być pierwsza oficjalnie spolszczona wersja tego systemu, może przyczyni się to do większej popularyzacji komputerów z jabłuszkiem i MacOS-a w naszym "pecetowym" kraju. Jeszcze do niedawna wszyscy spodziewali się premiery na Apple Worldwide Developers Conference w czerwcu, lecz niestety przesunięto ją na jesień bieżącego roku (więcej w artykule "Leopard dopiero jesienią").

Co tak wartego czekania przyniesie nam kolejna wersja systemu MacOS? Firma Apple jak zwykle uchyliła tylko rąbka tajemnicy, a reszta pozostaje w fazie domysłów. Widomo już, że Leopard będzie systemem 64-bitowym i będzie w pełni wykorzystywał możliwości najnowszych procesorów montowanych w komputerach Apple'a.

Nowe szablony w kliencie pocztowym

Nowe szablony w kliencie pocztowym

To, co producent był łaskaw zademonstrować to na przykład Time Machine. Aplikacja ta automatyzuje tworzenie kopii zmian w systemie plików i umożliwia łatwą nawigację w czasie, to znaczy wyszukiwanie na przykład skasowanych plików, czy też oglądanie wcześniejszych wersji modyfikowanego dokumentu. Wraz z zapowiedzią tej funkcji pojawiły się plotki o wbudowaniu nowego systemu plików ZFS (Zettabyte File System), który doskonale współgrałby z takim oprogramowaniem dzięki jednej ze swoich funkcji - migawkom (ang. snapshot) (więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Leopard jednak z ZFS-em"). Kolejna nowa funkcja systemu, to wirtualne pulpity Spaces ułatwiające pracę przy wielu otwartych jednocześnie aplikacjach. Używane programy można dowolnie grupować, przenosić, czy też przypisywać na stałe konkretnym pulpitom. Oczywiście przełączanie się pomiędzy dostępnymi czterema pulpitami też jest bardzo proste i w pełni konfigurowalne.

Ponadto ten już bajecznie kolorowy i animowany system wzbogaci się o nowe możliwości dzięki funkcjom Core Animation umożliwiającym deweloperom łatwe tworzenie w swoich aplikacjach animacji z wykorzystaniem tekstu, grafiki, materiałów wideo, OpenGL wzbogaconych o różne efekty, jak na przykład przezroczystość. Core Animation wykorzystuje sprzętowe funkcje procesorów graficznych, a także dodatkowe rdzenie w procesorach Core instalowanych obecnie w komputerach z jabłuszkiem.

Oprócz tego znacznych zmian i udoskonaleń doczekają się obecne już dziś funkcje takie jak menedżer widgetów Dashboard, wyszukiwarka Spotlight, komunikator iChat, klient pocztowy, kalendarz i inne. Więcej informacji na temat MacOS X 10.5 Leopard znaleźć można na stronie firmy Apple.