Poznaj narzędzia wiersza poleceń
Istnieją duże szanse, że jako programista spędzisz mnóstwo czasu, pracując w fantazyjnym Zintegrowanym Środowisku Programistycznym bądź w edytorze kodów. Tak czy siak wiedza na temat tego, jak poradzić sobie z niektórymi rzeczami przy pomocy wiersza poleceń czasami może bardzo ułatwić życie.
„Czasami możesz pracować ze sprzętem, na którym musisz zrobić wszystko natychmiast, a narzędzia, którymi dysponujesz, są ograniczone”, powiedział mi pewien 20-letni weteran-programista, który chciał pozostać anonimowy. „Musisz umieć używać interpretatora poleceń, tak jak umiesz oddychać: polecenia takie jak find, comm, diff, vi/vim, sed, awk, czy jak napisać małe skrypty bezpośrednio w wierszu poleceń, by znaleźć plik, w którym trzeba wprowadzić zmiany natychmiast, bo produkcja się zatrzymała, a Jacek, który popełnił błąd przy wpisywaniu URL nieznanego pliku jest akurat na wakacjach.”
Bull, który początkowo zaczął używać narzędzie Microsoftu, a później przeszedł powoli do Linuxa, zgodził się z tym, dodając: „Na pewno nauczyłbym się wszystkich szczegółów dotyczących wiersza poleceń i wszystkich przydatnych rzeczy, które są dostępne w systemie uniksopodobnym. Przypomina mi się nawet teraz jeden kod, który napisałem lata temu, pracowałem nad nim pewnie kilkanaście tygodni, a który mógł być napisany znacznie lepiej przy użyciu jednego wiersza poleceń (grep + awk).”