7 rzeczy, o których Microsoft nie powinien zapomnieć w Windows 7

Nie zostało już zbyt wiele czasu. Premierę Windows 7 przewidziano na październik br. Teraz Microsoft musi więc dodać gazu, aby zdążył na czas odrobić pracę domową. Na naszej liście zamieściliśmy aż 7 punktów.

Nasze przypuszczenia sprawdziły się. Ostateczna wersja Windows 7 pojawi się jesienią tego roku. Wariant RC (Release Candidate) przekonuje m.in. wspaniałym zintegrowaniem poszczególnych elementów. Funkcje są wtopione w interfejs do tego stopnia, że użytkownik może z nich korzystać całkowicie intuicyjnie. Dotyczy to m.in. wirtualizacji, BitLockera, SafeGuarda i systemu awaryjnego.

Na dodatek Microsoft gruntownie zoptymalizował kod systemu pod kątem uzyskania maksymalnej wydajności i stawia w pełni na możliwie funkcjonalne użytkowanie systemu. W tej kwestii nie może być mowy o żadnych cięciach!

Co zostało do zrobienia? Do ukazania się finalnej wersji RTM (Release To Manufacturing) zostało już niewiele czasu. Przypuszczalnie do połowy sierpnia Microsoft będzie dopracowywał niedociągnięcia i optymalizował działanie systemu. Przeczytaj, gdzie przydałyby się jeszcze poprawki.

1. Zabezpieczyć lub znieść aktywację

Funkcja tworzenia kopii zapasowych całego dysku w Windows 7 pozwala zapisywać plik obrazu nawet na dysku sieciowym.

Funkcja tworzenia kopii zapasowych całego dysku w Windows 7 pozwala zapisywać plik obrazu nawet na dysku sieciowym.

Począwszy od Windows XP trzeba aktywować każdy system Microsoftu najpóźniej 30 dni po zainstalowaniu. Online'owa wymiana kluczy ma zapobiegać instalowaniu pirackich kopii. Jednak w bieżącej wersji Release Candidate tak prosto ominąć aktywację, że zapewne sprowokuje to niektórych użytkowników, aby obchodzili zabezpieczenie.

Marna ochrona. Zasadniczo nad aktywacją systemu czuwa usługa powiadamiania SPP (Software Protection Platform). Wyłączając tę usługę z poziomu powłoki graficznej (narzędzie Services.msc) lub konsoli tekstowej (polecenie sc), a ponadto usuwając lub przemianowując stosowne pliki (Slui.exe, Sppuinotify.dll, Sppwinob.dll, Sppsvc.exe i pliki Manifest w folderze SPP), omija się konieczność aktywacji.

Bez żadnych sztuczek! Jak opisaliśmy, do odblokowania systemu nie potrzeba modyfikować plików systemowych ani stosować programów do łatania plików. Zatem Windows 7 nakłania przede wszystkim prywatnych użytkowników do wyłączania aktywacji - np. gdy zdobędą jednostanowiskową licencję systemu, a zechcą korzystać z niego w drugim domowym pececie lub w swym komputerze przenośnym. Ryzyko jest wielkie, bo w trakcie automatycznego pobierania łat i dodatków aktualizacja może reaktywować wspomnianą usługę, a wtedy będzie można korzystać z systemu tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Dlatego stanowczo odradzamy stosowanie tego rodzaju sztuczek.

Usprawnić lub zlikwidować. W ostatecznej wersji Microsoft powinien tak wysoko podnieść techniczną poprzeczkę omijania aktywacji, aby przeciętny użytkownik nie posiadający potencjału przestępczego nie mógł jej tak łatwo przeskoczyć. Alternatywnie producent mógłby znieść konieczność aktywacji i stosować znacznie bardziej zaawansowany WGA (Windows Genuine Advantage) do nadzorowania licencji.

Licencje domowe. Oprócz tego Microsoft powinien wprowadzić specjalną licencję domową (lub możliwość uprade'owania) do wariantu Home Premium. Zezwalałaby użytkownikom na zainstalowanie Windows 7 np. w pięciu komputerach. W ten sposób nie stawiałby użytkowników przed pytaniem "płacić czy oszukiwać?", co zwiększyłoby ich zadowolenie.

2. Archiwizacja całego komputera dla prywatnych użytkowników

Zarówno w Viście, jak i w Windows 7 Microsoft oferuje wygodną funkcję archiwizowania całego systemu (Back up your computer), która tworzy zapasową kopię wszystkich partycji twardego dysku w pojedynczym pliku obrazu. W razie utraty danych bądź uszkodzenia Windows można wgrać dane z powrotem przy użyciu systemu awaryjnego na instalacyjnej płycie DVD (Visty lub Windows 7).

Archiwizowanie w sieci lokalnej. Funkcja archiwizowania całego dysku w Windows 7 zapewnia funkcję zapisywania nie tylko na (zewnętrznym) twardym dysku czy krążku DVD, lecz także w udostępnionym folderze dysku sieciowego.

Tylko dla dużych! Problem polega na tym, że archiwizowanie całych partycji będzie dostępne tylko w biurowych wariantach Windows 7, a więc Professional, Enterprise i Ultimate. Posiadacze edycji Home Premium zostaną odprawieni z kwitkiem. Tymczasem to właśnie oni - w odróżnieniu od użytkowników wariantów biurowych - są pozbawieni firmowej infrastruktury IT wyposażonej w rozwiązanie do archiwizowania danych. Zamiast tego muszą we własnym zakresie dbać o swoje zasoby dyskowe, więc akurat w tym wypadku wzbogacenie systemu o funkcję kopii zapasowej wydaje się być najbardziej stosowne.

3. Interfejs musi działać bardziej niezawodnie

W wersji Release Candidate zabrakło o dziwo programu zabezpieczającego SafeGuard, który był jeszcze dostępny w wersjach beta.

W wersji Release Candidate zabrakło o dziwo programu zabezpieczającego SafeGuard, który był jeszcze dostępny w wersjach beta.

Biorąc pod uwagę cały system, Windows 7 okazuje się stabilny i niezawodny. W trakcie naszych wielomiesięcznych testów nie zanotowaliśmy kłopotów z uruchamianiem ani błędów na niebieskim ekranie. Mimo to wbudowany moduł nadzorowania bardzo nisko ocenia niezawodność systemu - podaje wartości z przedziału 2 do 3 (na skali od 0 do 10; im wyższa wartość, tym lepiej).

Pady Eksploratora. Wraz z wprowadzeniem Windows 7 build 7000 (w styczniu 2009 r.) usunięto większość problemów związanych z Internet Explorerem 8. Oprócz tego Microsoft zapowiedział, że w Europie Windows 7 będzie sprzedawany bez Internet Explorera. Najwyraźniej producent chce z góry uniknąć kłopotów prawnych w związku z ew. zarzutami naruszenia zasad konkurencji.

Niska ocena niezawodności w naszych testowych komputerach była spowodowana przede wszystkim zawieszaniem się Eksploratora. W interfejsie Aero występują ponadto błędy wizualizacji. Na szczęście nie zagraża to stabilności systemu, bo w razie potrzeby Eksplorator restartuje się samodzielnie. Mimo to opisane usterki powinny być usunięte w ostatecznej wersji systemu.

Nadchodzi Windows 7 - koniec ery XP i Visty

Premiera Windows 7 już prawie za pasem, a wygląda na to, że jest to udany system. Być może uda mu się to, na czym poległa Vista - odebrać koronę Windows XP jako najpopularniejszy system w komputerach klasy PC.

Jakie wymagania sprzętowe ma nowy system?

W Windows 7 Microsoft zrywa z tradycją zwiększania wymagań sprzętowych wraz z pojawieniem się kolejnej wersji systemu operacyjnego. Jeśli więc masz komputer, w którym działa Vista, Windows 7 będzie w nim chodzić jeszcze szybciej. A jeżeli masz pecet z Windows XP, oceń go przynajmniej na podstawie minimalnych wymagań podanych przez Microsoft:

  • procesor taktowany częstotliwością 1 GHz (wariant 32- lub 64-bitowy)
  • 1 GB pamięci RAM (wariant 32-bitowy), 2 GB pamięci RAM (wariant 64-bitowy)
  • 16 GB miejsca na dysku (wariant 32-bitowy), 20 GB (wariant 64-bitowy)
  • karta graficzna obsługująca DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

Podane wartości są całkiem realistyczne - za wyjątkiem miejsca na twardym dysku. Powinieneś udostępnić co najmniej 25 GB.

Czy możesz się przesiąść na Windows 7?

Chcąc sprawdzić, czy twój pecet nadaje się do zainstalowania Windows 7, skorzystaj z bezpłatnego Windows 7 Upgrade Advisor. Po zbadaniu całego systemu narzędzie poinformuje cię, czy wystarczy po prostu zaktualizować system, czy trzeba instalować go od nowa. Dowiesz się, czy twój komputer spełnia wymagania sprzętowe i czy podłączone urządzenia peryferyjne będą współpracowały z nowym systemem. Ponadto podpowie, które z zainstalowanych aplikacji mogą sprawiać kłopoty w Windows 7.

Nowy Windows czy nowy komputer?

Przejście z Visty. Jeżeli obecnie korzystasz z Visty, powinieneś jak najszybciej przenieść się na Windows 7. Dzięki temu będziesz mógł pracować wydajniej. Za zamianą systemu przemawia również to, że nie wymaga nowego komputera, a producent przewidział możliwość upgrade'u.

Przejście z Windows XP. W wypadku użytkowników, którzy są zadowoleni z Windows XP, odpowiedź na powyższe pytanie nie jest już tak jednoznaczna. Jeśli jednak twój komputer ma wystarczające zapasy wydajności, powinieneś rozważyć ewentualną zmianę systemu. Wprawdzie do kwietnia 2014 r. będą ukazywały się aktualizacje zabezpieczeń do Windows XP, jednak system ten ma już na karku niespełna 9 lat i zapewnia zaledwie ułamek funkcji (zabezpieczających i nie tylko) dostępnych w Windows 7. Pamiętaj, że przesiadka wiąże się ze sporym nakładem pracy, bo będziesz musiał nie tylko zainstalować nowy system, lecz także wszystkie aplikacje (patrz punkt 4).

Skromny pecet. Jeśli twój komputer nie dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową, nie powinieneś spieszyć się z zakupem nowego systemu. Windows XP ma już swoje lata, ale nadal jest dość użytecznym systemem.

Sprawdź, jak kupić nawigację i zobacz najlepsze modele w Rankingu PC Worlda!

Promocyjne ceny nawigacji GPS w Sklepie idg.pl


Zobacz również