7 zwariowanych wynalazków z CES 2011

Pomiędzy byciem odkrywczym a zwariowanym jest tylko bardzo cienka linia. Fakt ten uwydatniły nam zakończone niedawno w Las Vegas. targi CES 2011. Ramię w ramię ze smartfonami kolejnej generacji, tabletami i nowoczesnymi telewizorami, na temat których piali liderzy branży, pojawiła się cała gama produktów, które nie zwróciły na siebie zbyt dużej uwagi.


Poniżej znajdziecie rzut okiem na co dziwniejsze rzeczy jakie pojawiły się na CES 2011. To, że są dziwne nie znaczy oczywiście, że nie są innowacyjne, a raczej wręcz przeciwnie, dlatego na pewno warto im się przyjrzeć

Zapachowy wynalazek

W czasie gdy większość producentów skupia się na wprowadzeniu do powszechnego użytku technologii 3D, firma Scent Sciences zajęła się wprowadzeniem czwartego wymieru do tej mieszanki: zapachu. Firma opracowała produkt plug-and-play nazywany ScentScape, którego zadaniem jest wydzielanie zapachów: urodzinowego tortu, kwiatów, świeżo skoszonej trawy, oceanu i pieczonego indyka - wszystko zgrane z tym co widać na ekranie.

Używając programu ScentEditor, możemy polepszyć wrażenia z takich filmów jak “Beaches" dodając zapach morskiej wody. Sieciowa strzelanka z akcją osadzoną w Wietnamie mogłaby wydzielać intensywny zapach dżungli lub prochu... albo może napalmu? To dla tych graczy, którzy lubią ten zapach o poranku.

Kosztujący 70 dolarów ScentScape jest wysoki na 3,5 cala, szeroki na 4,25 cala i długi na 5,5 cala. W każdym wkładzie znajduje się 20 podstawowych zapachów, które starczają na jakieś 200 godzin.

Okulary Marchon3D EX3D

Być może nie jesteście jeszcze gotowi na doświadczenia związane z wąchaniem aromatów generowanych przez urządzenie Scent Sciences. Jeśli jednak jesteście entuzjastycznie nastawieni do technologii 3D i korzystając z niej chcecie wyglądać jak najlepiej, to mamy coś dla was. Jednym zdaniem: witajcie w świecie Marchon 3D. Firma, będąca oddziałem producenta okularów Marchon, zapowiedziała wypuszczenie serii okularów EX3D, które każdy będzie mógł dostosować do swoich potrzeb.

7 zwariowanych wynalazków z CES 2011
Okulary są przeznaczone do oglądania wszelkiej maści materiałów trójwymiarowych, włączając w to gry i filmy. Szkła zostały zaprojektowane w celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu 3D, podniesienia przejrzystości i wysokiego kontrastu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zanieczyszczenia, zamglenia czy załamania światła. Co więcej Marchon zapewnia, że ich okulary 3D można śmiało nosić jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Marchon zaoferuje 25 modeli swoich okularów 3D, tak aby każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiedni kolor i model oprawki. Czy jednak użytkowników naprawdę interesuje jak wyglądają ich okulary 3D? Ma się rozumieć, że tak. A przynajmniej tak twierdzi Hannah Sarbin, Vice Prezes do spraw rozwoju nowych technologii w firmie Marchon. "Gdy ludzie zaczną inwestować w sprzęt 3D, zapragnął również spersonalizować okulary aby dostosować je do swoich potrzeb, zarówno estetycznych jak i technologicznych. Tradycyjne okulary nie spełniają swojej roli zbyt dobrze podczas oglądania filmów 3D u siebie w domu, przy świetle słonecznym".

To akurat dobra rzecz, że okulary są tak zaprojektowany aby odciąć użytkownika od zakłóceń świata zewnętrznego. W innym wypadku wszystkie pozostałe w pokoju osoby byłyby zbyt zajęte wzajemnym podziwianiem swoich oprawek, zamiast skupieniem na akcji filmu.

Okulary Marchon3D EX3D zadebiutują jeszcze w tym roku w cenie od 30 do 35 dolarów.

Karta kredytowa Citi Thank You Prestige 2G

Zasady korzystania i bonusy płynące z posiadania z kart kredytowych stawały się coraz bardziej skomplikowane z upływem kolejnych lat. Najpierw pojawiły się paski magnetyczne w celu przeprowadzania transakcji elektronicznych. Później zastąpiły je pierwsze chipy, aby klienci mogli po prostu machać kartami w kierunku czytnika, zamiast je przez niego przeciągać.

7 zwariowanych wynalazków z CES 2011
Firma Dynamics połączyła siły z Citi aby stworzyć zupełnie nową kartę kredytową. Karta Citi ThankYou Prestige 2G jest zbudowana na platformie Dynamics Card 2.0 I wyróżnia się dwoma guzikami na wierzchu. Wciskając guzik z napisem "Standardowy Kredyt" użytkownik może zapłacić tak samo jak normalną kartą. Drugą opcją jest wciśnięcie guzika "Zapytanie o Nagrody", który pozwala na zbieranie punktów lub korzystanie z rabatów. Naciśnięcie każdego z guzików powoduje zapalenie się odpowiedniej lampki.

Wynalazek bez wątpienia ułatwi korzystanie z systemów lojalnościowych i rabatowych. Przynajmniej tak długo jak posiadacz karty będzie miał ze sobą aktualną tabelę swoich punktów i rabatów, oraz to w jakich miejscach i przy jakich zakupach się przydają. Ale co tam - w końcu zawsze można wcisnąć guzik i wierzyć, że wszystko będzie dobrze.

Technologia Dynamics Card 2.0 otrzymała na tegorocznych targach CES nagrodę Best of Innovations for Personal Electronics. Jak zatem sami widzicie, po prostu musi być fajna. Pośród funkcji dostępnych bankowi i firmom od kart kredytowych jest również guzik służący do wyboru konta, z którego chcemy dokonać płatności - np. z gotówkowego czy z kredytowego. Innym ciekawym rozwiązaniem jest konieczność wpisania kodu PIN, aby wyświetlić numer karty - to czyni ją dość bezużyteczną dla ewentualnego złodzieja.