70% młodych nielegalnie pobiera muzykę z Sieci

Aż 60% Brytyjczyków w wieku 14-24 lat pobiera nielegalnie muzykę za pomocą sieci p2p. Jeszcze więcej osób przyznaje się do tego, że przesyła ulubione utwory znajomym za pośrednictwem Bluetooth, Skype czy innych rozwiązań - wynika z badania UK Music.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Hertfordshire i opublikował raport, w którym alarmuje, że aż 75% nastolatków przyznaje się do tego, że wymienia chronione prawem autorskim utwory muzyczne za pomocą poczty e-mail, Bluetooth, Skype czy MSN. 86% badanych dodaje, że nieraz zdarzyło im się skopiować zawartość audiowizualną posiadanych CD dla znajomych.

Według UK Music aż 68% osób w grupie wiekowej 14-24 lat słucha utworów muzycznych nielegalnie pobranych z Sieci. Większość z nich deklaruje przy tym, że posiada na swoim komputerze przynajmniej 8 tysięcy plików audio.

Pomimo rosnącej popularności serwisów oferujących strumieniowy przesył danych muzycznych (jak np. Spotify), aż 78% nastolatków deklaruje, że nie zamierza w ogóle płacić za słuchanie muzyki w Sieci.

"Czy młodzi ludzie słyszeli kiedykolwiek o prawach autorskich i filozofii ich przestrzegania? Tak, słyszeli. Tylko ich to nie obchodzi" - powiedział Fergal Sharkey, CEO UK Music.

Według 85% ankietowanych problem pobierania pirackiej muzyki z Sieci rozwiązałby serwis oferujący nielimitowane pobieranie piosenek za jednorazową opłatą. 57% ankietowanych zadeklarowało, że podobna witryna skutecznie powstrzymałaby ich od nielegalnej wymiany plików w Sieci. Sharkey dodaje jednak, że niestety deklaracje nie mają pokrycia w rzeczywistości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: