70% smartfonów i tabletów z Androidem na świecie jest narażonych na atak

Poważne zagrożenie bezpieczeństwa czyha na użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android w wersji 4.2 Jelly Bean lub starszym. Google co prawda o błędzie wie i wydało uaktualnienie, ale na atak narażone i tak są użytkownicy 70% urządzeń pracujących pod kontrolą oprogramowania mobilnego od Google.

W systemie Android 4.2 Jelly Bean i poprzednich wydaniach zielonego robota obecna jest dziura, która pozwala na wykonanie ataku za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Co więcej, cyberprzestępcom udało ostatnio się uprościć atak. Ten można przeprowadzić poprzez umieszczenie prostego złośliwego kodu na stronie internetowej. Można go przeprowadzić za pomocą mobilnej przeglądarki internetowej lub aplikacji wykorzystującej tryb WebView, a użytkownika skusić do wejścia w link poprzez podstawiony profil w social media lub nawet kod QR.

Atak jest niebezpieczny, ponieważ może zdalnie zrobić użytkownikowi zdjęcie, dostać się do plików zapisanych na smartfonie, danych GPS i listy kontaktów. Google o sprawie wie i wydało już uaktualnienie, które eliminuje zagrożenie. Niestety, dostępne jest ono wyłącznie dla użytkowników korzystających z systemu w wersji 4.3 Jelly Bean lub 4.4 KitKat, a dla większości urządzeń producenci nie przygotowali uaktualnienia systemu. Posiadacze smartfonów i tabletów bez możliwości aktualizacji nadal narażeni są na atak.

Zobacz również:

70% smartfonów i tabletów z Androidem na świecie jest narażonych na atak

Na chwilę obecną wedle statystyk udostępnianych przez samo Google z wersji Androida 4.3 Jelly Bean lub 4.4 KitKat korzysta zaledwie 30% użytkowników, a patrząc na historię zielonego robota i urządzenia nadal obecne sprzedaży, prędko się ten stan rzeczy nie zmieni. W końcu ciągle można kupić smartfony i tablety z Androidem 4.2 i starszym, które nigdy nie dostaną uaktualnienia.

źródło: niebezpiecznik.pl