700 mln z restrukturyzacji

Wpływów w wysokości co najmniej 700 mln zł spodziewa się w przyszłym roku Ministerstwo Finansów z tytułu opłaty restrukturyzacyjnej.

Do 15 listopada br. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o umorzenie zadłużenia w zamian za opłatę restrukturyzacyjną, czyli 1,5% lub 15% należności głównej.

Do 6 listopada br. złożonych zostało 6,5 tys. wniosków o umorzenie zobowiązań, a kwota, która ma zostać objęta restrukturyzacją wynosi 2,1 mld zł. Z 6,5 tys. złożonych wniosków zostało zaakceptowanych 400, a opłata restrukturyzacyjna wyniosła od nich 7 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie przewidziano wpływ z opłat restrukturyzacyjnych w wysokości 1,3 mld zł. „Przy tej dynamice (składania wniosków) należy się spodziewać, że wpływy do budżetu wyniosą co najmniej 700 mln zł. Ja twierdzę, że dynamika składania wniosków znacznie przyspieszy i nie ma podstaw twierdzić, że nie osiągniemy 1,3 mld złotych. W przyszłym, ostatnim tygodniu (składania) spodziewamy się zasadniczego wysypu wniosków. Większość wniosków złożyły obecnie małe przedsiębiorstwa” – powiedział, cytowany przez Agencję Reutera, wiceminister finansów Wiesław Ciesielski.