730 MB w aparacie

Sanyo opracowała miniaturowy dysk magnetooptyczny dla aparatów fotograficznych, który umożliwia zapisanie 730 MB danych.

Sanyo Electronics przedstawiła na odbywających się w Tokio targach CEATEC miniaturowy dysk magnetooptyczny, przeznaczony do wykorzystania w cyfrowych aparatach fotograficznych. iD Photo opracowały wspólnie Olympus Optical i Hitachi. Dysk o średnicy 5 cm ma być konkurencją dla formatów Compact Flash, SmartMedia i Memory Stick. Obecnie na kartach tych można zmieścić do 64 MB danych, choć w ubiegłym tygodniu kilka firm zapowiedziało rychłe wprowadzenie na rynek kart 128 MB. iD Photo oferuje pojemność aż 730 MB, co równa się 11 tys. fotografii w rozdzielczości 640 x 480.

Sanyo przedstawiła także nowy aparat cyfrowy, przeznaczony do współpracy z iD Photo. iD Shot IDC-1000Z oferuje także możliwość rejestracji plików wideo w standardzie 30 klatek/s - kompatybilnym z NTSC. Dostępne są trzy poziomy jakości wideo, niska (160 x 120 pikseli), średnia (odpowiednik standardowego obrazu telewizyjnego) i wysoka (VGA). Aparat wyposażony jest w port IEEE 1394 i USB. Urządzenie na początku pojawi się na rynku japońskim i będzie kosztowało 1400-1500 USD. W ciągu pierwszego miesiąca (grudzień) Sanyo planuje sprzedać ok. 10 tys. sztuk aparatu.