741 tys. nowych przypadków raka związanych z piciem alkoholu

Nowe badania wskazują powiązanie między spożywaniem alkoholu a chorobą nowotworową.

741 tys. nowych przypadków raka związanych z piciem alkoholu

pexels.com

Badania naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) szacują, że około 740 tysięcy nowo zdiagnozowanych przypadków raka w 2020 roku można przypisać spożywaniu alkoholu. Już w 2018 roku wiedzieliśmy, że alkohol może uszkadzać DNA, co odkryto przez Uniwersytet Cambridge. Oczywiście bezpośrednie powiązanie spożycia alkoholu z rakiem nie jest proste do określenia przy naprawdę dużej ilości mylących czynników i przypadków tej choroby.

Nowe badania pokazują jednak najbardziej prawdopodobne szacunki przypadków raka z zeszłego roku. Około 4 % wszystkich przypadków na świecie jest związana z alkoholem. Powiązanie to różni się pod względem położenie geograficznego. Harriet Rumgay z IARC mówi:

Trendy sugerują, że chociaż w wielu krajach europejskich obserwuje się spadek spożycia alkoholu na osobę, jego spożycie rośnie w krajach azjatyckich, takich jak Chiny i Indie, oraz w Afryce Subsaharyjskiej.

75 % wszystkich przypadków raka stanowili mężczyźni. Z piciem związane były najczęściej rak przełyku, wątroby i piersi. Mimo, iż za większość przypadków odpowiadało intensywne picie, jeden na siedem nowotworów związanych z alkoholem był związany z picie umiarkowanym.

Zobacz również:

  • Powstaje szczepionka na raka
  • Alkomat na wakacjach? Tak, ale jak go używać i co może wpłynąć na pomiar?

Nasze badanie podkreśla wpływ nawet stosunkowo niskiego poziomu picia na wskaźniki zachorowań na raka, co jest niepokojące, ale sugeruje również, że niewielkie zmiany w publicznym zachowaniu związanym z piciem mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłe wskaźniki zachorowalności na raka.

Tego rodzaju analizy są jednak ograniczone. Nie uwzględniono w nich na przykład związku alkoholu z dymem tytoniowym, dwóch substancji rakotwórczych często spożywanych równocześnie. Harriet Rumgay mówi, że najważniejszym wnioskiem z tych nowych badań jest podniesienie świadomości na temat związku między alkoholem a rakiem.

Zobacz także: Oferta Lidla: urządzenia i akcesoria smart home - co kupić?

Źródło: newatlas.com