75 tys. komputerów zarażonych trojanem Zeus
-
- Piotr Perka,
- 18.02.2010, godz. 15:08
W wyniku ataku botnetu Kneber zainfekowanych zostało co najmniej 75 tys. komputerów na całym świecie, w tym wiele należących do firm i instytucji rządowych. Do ataków użyto mutacji trojana o nazwie Zeus.
Zobacz także
- Darmowa ochrona od Symanteka... na razie nie dla Polaków
- Mozilla: był trojan, ale tylko jeden
- Kaspersky opatentował sprzętowy antywirus
- URLzone - takiego trojana jeszcze nie widziałeś
- Trojan DatCrypt - zaszyfruje ci pliki, a za odblokowanie słono zapłacisz
Pobierz z naszych serwerów
Łupem botnetu podało ponad 75 GB danych. Wśród nich znalazły się informacje służące do logowania na portalach społecznościowych takich jak Facebook i serwisach pocztowych Yahoo i Hotmail. Skradziono także certyfikaty SSL, bliżej nie sprecyzowaną liczbę prywatnych informacji, mogących posłużyć do identyfikacji osób, jak też dane pozwalające zalogować się w serwisach finansowych.
Zobacz również:
- Największe zagrożenia dla Windows. Dwa rodzaje szkodników zdominowały rynek
- Zmiana komputera? Nie zapomnij o tych czterech ważnych rzeczach! [PORADA]
Zaatakowane komputery stały się też wrotami, przez które hakerzy mogli uzyskać dostęp do wewnętrznych firmowych sieci. W sumie ofiarami botnetu padło co najmniej 2500 firm i instytucji. Chociaż raport NetWitness nie wskazuje konkretnych firm, z informacji podanych przez Wall Street Journal wynika, że w gronie ofiar znalazły się Merck, Cardinal Health, Paramount Pictures a także Juniper Networks.
Zdaniem dziennika większość zaatakowanych komputerów znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Egipcie, Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Turcji.
Co ciekawe, w ponad połowie zarażonych systemów oprócz Zeusa znaleziono innego trojana o nazwie Waledac. Według NetWitness świadczy to o dużych zdolnościach do współpracy środowisk zajmujących się przestępczością online.
Na botnet Kneber NetWitness natknęła się w styczniu. Zdaniem ekspertów firmy jest on mutacją botnetu Zeus, wyspecjalizowanego w kradzieży informacji związanych z bankowością.