8,75 Mb/s między okiem a mózgiem - wolniej niż USB 1.1

Amerykańscy naukowcy wyliczyli, że neurony znajdujące się między okiem a mózgiem są w stanie przesyłać dane z szybkością Ethernetu. Oznacza to przepustowość na poziomie ok. 10 Mb/s.

Co ciekawe, połączenie wcale nie jest nastawione na maksymalną przepustowość - dane o obrazie przesyłane są z taką szybkością, by operacja nie wymagała zbyt wiele energii.

W badaniu podłączono siatkówkę świnki morskiej do elektrod i stymulowano ją obrazami. Mierzono aktywność neuronów biegnących między siatkówką a fragmentem kory mózgowej odpowiedzialnej za obróbkę obrazów. Na tej podstawie wyliczono przepustowość komórek nerwowych - wyniosła ona 875 kb/s.

Jako że ludzie mają mniej więcej 10 razy więcej neuronów, oszacowano, że w ich przypadku pasmo wynosi 8,75 Mb/s (nieco ponad 1 MB/s).

Vijay Balasubramanian, jeden z naukowców, twierdzi, że przepustowość mogłaby być dużo wyższa - wiele neuronów jest w stanie przekazywać sygnał nie cztery, ale nawet tysiąc razy na sekundę! Niestety, wykształcone w trakcie ewolucji mechanizmy nałożyły na nas ograniczenia: nawet niewielkie zwiększenie ilości danych wymagałoby znaczących nakładów energetycznych.

Warto przeczytać: "Calculating the speed of sight" (w języku angielskim)