8 GB w jednym module pamięci

Jeden gigabit? Dwa? Pięć? Dwanaście? Nie: sześćdziesiąt cztery! Właśnie taką pojemnością (8 GB!) dysponują najnowsze moduły RAM wyprodukowana przez Samsunga. To więcej niż jest w stanie obsłużyć większość procesorów x86 znajdujących się na rynku.

Moduły FB-DIMM Samsunga - każdy listek ma pojemność 8 GB, czyli na zdjęciu widzimy łącznie 16 GB

Moduły FB-DIMM Samsunga - każdy listek ma pojemność 8 GB, czyli na zdjęciu widzimy łącznie 16 GB

W październiku bieżącego roku Samsung zaprezentował pamięci R-DIMM (Registered DIMM) o pojemności 8 GB. Teraz, po dwóch miesiącach, korporacja dorzuciła do linii produktów kostkę o identycznej pojemności pracującą w technologii Fully Buffered (FB-DIMM), a wykonaną w technologii 80 nm.

Docelowymi odbiorcami ośmiogigabajtowych układów - i w ogóle technologii pełnego buforowania - są głównie posiadacze serwerów. Dzięki FB-DIMM możliwe jest zamontowanie w jednej maszynie nawet ośmiu kości; i to bez potrzeby obniżania szybkości pracy szyny danych. Dodatkowa integracja z układami Advanced Memory Buffer (AMB - widoczny na zdjęciu zielony chip z czarnym rdzeniem) zapewnia FB-DIMM większą kompatybilność z rozmaitymi rodzajami pamięci (DDR, DDR2, DDR3 itp.) oraz przyspiesza operacje z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w systemie kości.

Pamięci FB-DIMM oferują również większą stabilność i bezpieczeństwo danych. Dzieje się tak za sprawą algorytmów korekcji błędów wzbogaconych o kontrolę integralności adresów i poleceń przesyłanych przez szynę. W przypadku wystąpienia błędu kości FB są w stanie same zażądać ponownego wysłania informacji.

Po lewej zwykłe układy R-DIMM, po prawej - FB-DIMM (źródło: Intel)

Po lewej zwykłe układy R-DIMM, po prawej - FB-DIMM (źródło: Intel)

Dodatkowe informacje o FB-DIMM: witryna firmy Intel (w języku angielskim)


Zobacz również