8 dysków z chipsetem VIA

VIA planuje wprowadzenie pod koniec roku nowego mostka południowego VT8239. Jedną z jego nowych funkcji będzie obsługa aż 8 napędów, w tym 4 dysków Serial-ATA 150.

Mostek ten będzie w pełni kompatybilny, jeśli chodzi o montaż z obecnym układem VT8237. Dzięki temu po premierze powinien od razu trafić na nowe płyty główne. Z mostkiem północnym będzie komunikował się szyną Ultra V-Link.

Oprócz wspomnianej już obsługi 4 napędów Serial-ATA 150, do płyty będzie można podłączyć 4 napędy ATA133. Dodatkowo realizowana będzie funkcja kontrolera RAID (0, 1, 0+1). Bez zmian w stosunku do aktualnego mostka VIA pozostanie liczba obsługiwanych urządzeń USB 2,0. Może być ich maksymalnie 8. Osoby, które będą posiadały płyty wyposażone w ten sam mostek południowy co posiadacz komputera z VIA VT8239 będą mogły połączyć się bezpośrednio w sieć po USB typu PC-to-PC.

Ten sam będzie również kontroler sieci LAN 10/100 Mbit. Zmiany mają nastąpić w zintegrowanym układzie dźwiękowym. Będzie on pracował w trybie 6-kanałowym jednak w 20-bitach i z próbkowaniem 96 kHz.

Nowego mostka południowego należy spodziewać się w momencie wprowadzenia przez VIA na rynek chipsetów K8 PCIE oraz P890.


Zobacz również