8 lat dla spamera

46-letni Scott Levine, szef znanej z rozsyłania spamu firmy Snipermail.com, został skazany na 8 lat więzienia za włamanie się w 2003 r. na serwer firmy przetwarzającej dane osobowe i kradzież personaliów oraz adresów (również e-mailowych) tysięcy Amerykanów.

Levine'a uznano za winnego włamania do systemu informatycznego firmy Acxiom i pobrania z jej serwera kilku gigabajtów danych. W znacznej mierze były to dane osobowe - Acxiom zajmuje się przetwarzaniem danych klientów kilku amerykańskich banków, firm dystrybuujących karty kredytowe, a nawet niektórych amerykańskich instytucji rządowych.

Do włamania doszło w 2003 r. - Levine wraz ze swymi współpracownikami włamał się wtedy na serwer FTP Acxiomu i zdobył plik z hasłami do systemów firmy. Dzięki temu uzyskał dostęp do plików zawierających dane osobowe. Na zdobyte w ten sposób adresy Snipermail.com zaczęła wysyłać spam.

Amerykanina skazano na 8 lat więzienia i ponad 12 tys. USD grzywny - prokuratura domagała się wyższej kary, ale po ogłoszeniu werdyktu jej przedstawiciel powiedział, że jest usatysfakcjonowany. "Surowość kary pokazuje, jak poważnego przestępstwa dopuścił sie skazany" - tłumaczył prokurator.