8 marca, czyli Dzień Kobiet w Sieci

8 marca to Dzień Kobiet - jedno z tych świąt, które budzi dość rozbieżne emocje. Niektórym kojarzy się ono głównie z czasami socjalizmu (niesłusznie - święto ustanowiono, by upamiętnić strajk nowojorskich dziewiarek) i masowo wręczanym kobietom zestawom "goździk + rajstopy". Dla innych to po prostu sympatyczne święto, będące kolejną (a nie - jak sądzą niektórzy - jedyną) okazją w roku by wyrazić szacunek dla kobiet. My postanowiliśmy z okazji Dnia Kobiet poświęcić trochę uwagi polskim internautkom - o ich zainteresowaniach, potrzebach i formach aktywności online porozmawialiśmy z Esterą Gabczenko, koordynatorką serwisu Kobieta portalu Wirtualna Polska.

8 marca, czyli Dzień Kobiet w Sieci

Co pani sądzi o 8 marca? Bo obecnie zdania są podzielone - dla jednych to relikt czasów socjalizmu, jednoznacznie kojarzący się z "kwiatkiem dla Ewy", dla innych - po prostu miłe święto...

8 marca, czyli Dzień Kobiet w Sieci

Estera Gabczenko, koordynatorka serwisu Kobieta portalu Wirtualna Polska.

Dzień Kobiet to dla mnie po prostu miłe święto i nie widzę powodów, dla których miałabym się od niego odcinać:) Jako dziewczynka uwielbiałam otrzymywać w tym dniu tulipany od taty, a teraz z przyjemnością przyjmę je od męża :)

Okoliczności, żeby obdarowywać kobietę kwiatami i nie tylko, jest w ciągu roku mnóstwo :), a 8 marca to tylko jedna z nich; czemu z niej nie skorzystać? Każda okazja jest dobra, żeby miło spędzić dzień i pozwolić sobie na oderwanie się od codziennych spraw, które czasem nie pozwalają nam na drobne przyjemności: spotkanie z przyjaciółmi, dobrą kolację, wizytę w teatrze, czy bukiet pięknych kwiatów...

Z wielu wypowiedzi użytkowniczek serwisu Kobieta.wp.pl wynika, że jest to bardzo sympatyczny zwyczaj, ale panie niekoniecznie liczą na przysłowiowy "kwiatek" wręczony przez mężczyznę. Chętnie same robią sobie tego dnia prezenty: wizyta w SPA, ulubiony kosmetyk, zakupy..., a jeśli przy okazji dostaną kwiaty od jakiegoś miłego pana...

Kto odwiedza serwis Kobieta.wp.pl? Co może pani powiedzieć o "przeciętnym" użytkowniku?

Różnorodność poruszanych przez nas tematów, sposób ich prezentowania, atrakcyjność graficzna Kobiety WP sprawiają, że serwis znajduje licznych zwolenników zarówno wśród pań, jak i panów. Według badania Megapanel PBI/Gemius z grudnia 2006 roku 44% użytkowników naszej "damskiej" witryny to mężczyźni. Aktywnie wędrują oni po serwisie, wiele czytają i sporo oglądają, ale, jak dotąd, nie mają śmiałości wypowiadać się na stronach serwisu na tzw. 'babskie' tematy.

Dzień Kobiet - trochę historii

Wbrew powszechnej opinii, zwyczaj obchodzenia 8 marca Dnia Kobiet nie wywodzi się z socjalizmu. Święto to jest, jak podaje Wikipedia, wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowiono je dla upamiętnienia ofiar strajku, do którego doszło 8 marca 1908 r. w Nowym Jorku. Udział w proteście wzięło wtedy 15 tysięcy kobiet zatrudnionych w fabryce tekstylnej - domagały się one poprawienia warunków pracy oraz przyznania praw wyborczej. Właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w hali produkcyjnej. Wtedy doszło do tragedii - wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet.

Jeśli zaś chodzi o użytkowniczki: ponad 73% pań korzystających z serwisu kobieta.wp.pl to osoby młode, w przedziale wiekowym 15-34 lata. 71% kobiet odwiedzających serwis posiada wykształcenie co najmniej średnie. Panie sprawnie poruszają się po Sieci, deklarując, że korzystają z Internetu przynajmniej od dwóch lat (68%).

Widząc opinie zamieszczane na stronach serwisu Kobieta WP, mogę powiedzieć, że to osoby o wyrazistych poglądach, zdecydowane i otwarte na świat. Jest wiele interesujących je tematów, wiele spraw, które je intrygują. Starają się poszerzać swoją wiedzę, chętnie dzielą się własnymi przemyśleniami, doświadczeniami i przyjmują porady innych.

Złóż życzenia z IDG.pl

Drodzy Czytelnicy, postanowiliśmy odrobinę pomóc Wam w składaniu życzeń Paniom. Dlatego też przygotowaliśmy specjalną stronę, za pośrednictwem której możecie wysłać swoje życzenia odpowiedniej osobie. Zasada działania serwisu jest niezwykle prosta - wystarczy wpisać dane nadawcy i odbiorcy oraz treść życzeń. Jeśli brakuje Wam weny, możecie poszukać inspiracji przeglądając bazę życzeń wpisanych przez innych internautów (o ile wyrazili na to zgodę). Warto dodać, że życzenia wysłane za pośrednictwem naszego serwisu będą wyjątkowe - ich treść zostanie bowiem odczytana adresatce przez naszego Audiobota!

Zapraszamy na stronę 8Marca.idg.pl.